05:08 19 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Pe terenul FC Viitorul de la Ovidiu, echipa de fotbal a României U21 a remizat cu Elveția U21

05 Sep, 2017 21:19 2657 Marime text
Echipa națională de tineret a României a remizat, în această seară, pe teren propriu, în compania echipei similare a Elveției, într-un meci din cadrul Grupei 8 de calificare la Campionatul European.

Disputată pe terenul Central din Complexul Academiei Hagi, partida s-a încheiat la egalitate, scor 1-1 (1-1).

Dimitri Oberlin a deschis scorul pentru oaspeți în min.19, însă George Pușcaș a egalat după doar trei minute pentru "tricolorii" mici.

Pentru România U21 a evoluat pe întreaga durată a partidei constănțeanul Alexandru Cicâldău, iar un alt jucător al Viitorului, Andrei Ciobanu, a evoluat din debutul părții secunde. De altfel, Ciobanu a înscris un gol perfect regulamentar în min.72, însă acesta a fost anulat eronat de centralul polonez Krzysztof Jakubik.

Un alt fotbalist al Viitorului, Virgil Ghiță, a rămas pe banca de rezerve. Pentru România U21 au jucat alți patru jucători crescuți în Academia Hagi: Cristian Manea, Dragoș Nedelcu, Florinel Coman și Ianis Hagi. Un alt jucător trecut prin Academia Hagi, Cătălin Căbuz, a fost rezervă.

Evoluția jucătorilor crescuți de Academia Hagi în confriuntarea România U21 - Elveția U21 1-1:
Alexandru Cicâldău - mijlocaș, a fost titular și a jucat tot meciul;
Virgil Ghiță - fundaș central, a fost rezervă;
Andrei Ciobanu - mijlocaș, a fost rezervă și a intrat din primul minut al reprizei secunde;