00:29 27 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Ilie Stan - „Nu trebuie să ne mulţumim cu puţin“ FC Farul, a patra victorie la rând. Începe turneul play-off (galerie foto)

04 Apr, 2016 00:00 3221 Marime text

FC Farul începe, din finalul acestei săptămâni, evoluţiile din turneul play-off al Ligii a 2-a. „Marinarii“ au câştigat ultimele patru meciuri din sezonul regular, dar antrenorul Ilie Stan a fost nemulţumit de repriza a doua a partidei cu Gloria Buzău

FC Farul a încheiat cu victorie, 2-0 pe teren propriu, sâmbătă, cu Gloria Buzău, seria meciurilor din sezonul regular. Constănţenii au realizat cu această ocazie al patrulea succes consecutiv, având punctaj maxim cu Ilie Stan pe banca tehnică. În partea secundă însă, „marinarii“ au redus turaţia, complicându-şi viaţa pe finalul meciului, ceea ce a atras supărarea lui „Iliesta“. FC Farul debutează în play-off sâmbătă, 9 aprilie, în deplasare cu Dacia Unirea Brăila.

Scorul partidei cu Gloria Buzău a fost stabilit încă din prima repriză, „marinarii“ punctând în minutul 19, prin Sorin Chiţu (aflat la primul gol de la revenirea sa, în urma accidentării) şi 32, prin Cosmin Neagu, la ambele reuşite pasând decisiv Pătulea. În partea secundă, „marinarii“ n-au mai menţinut acelaşi ritm, iar pe finalul partidei le-a trecut glonţul pe la ureche de mai multe ori, Gloria având ocazia de a reintra în meci. Oaspeţii şi-au creat prima ocazie abia în minutul 82, dar până la final a fost nevoie de intervenţiile inspirate ale portarului Negrilă şi de sprijinul barei pentru ca Farul să nu ia gol.

Constănţenii au jucat cu: Negrilă - Băjan, Fl. Popa, D. Bratu, Zugravu (46 Vlăescu) - V. Munteanu, Fl. Pătraşcu (cpt.), Vezan (79 Milea), C. Neagu (46 Murgoci) - Pătulea, S. Chiţu. Viorel Ion, principalul Gloriei, a mizat pe: A. Preda - A. Iordache (71 Bobe), Vârtej, Agache, G. Ghiţă - Danciu, Cl. Dumitrescu (cpt.), Dedu, N. Popescu (53 Burlacu) - Koprindziski (46 G. Marcu), Răduca.

„Performanţa cere sacrificiu“

„Sunt mulţumit că am reuşit să legăm patru victorii, ceea ce e un lucru pozitiv, dar încă nu sunt mulţumit de joc şi în special de repriza a doua. Atunci când ai 2-0 şi joci relaxat, e periculos. S-au întâmplat atâtea la acest scor. Iei gol, iar apoi nu mai ştii cum să revii. Oricum, îi felicit pe jucători pentru efortul depus. Într-un fel, e bine că a apărut după pauză această decădere, ca să ne trezim la realitate săptămâna viitoare (n.r. aceasta), iar la jocul viitor să fim mult mai puternici, din toate punctele de vedere. Trebuie să jucăm din minutul 1 până în minutul 90. Nu trebuie să ne mulţumim cu puţin. Performanţa cere sacrificiu. Dacă vor să înţeleagă, bine, dacă nu, jucăm cu copii. Ştiu cum lucrează băieţii zi de zi, de aceea le cer mult, să menţină acelaşi ritm tot meciul. Cum am jucat în repriza a doua, nu avem nicio şansă la promovare. În play-off va fi mult mai greu. Dar eu spun că, la startul turneului play-off, atitudinea va fi alta. În ciuda faptului că sunt supărat pe majoritatea dintre ei, sunt mulţumit de cele patru victorii la rând“, a declarat Ilie Stan.

„Din patru contraatacuri, au dat două goluri“

„Prima repriză i-a aparţinut Farului, în care a şi marcat, iar a doua ne-a revenit nouă în totalitate. Fotbalul se joacă însă pe goluri. În prima parte, gazdele au avut patru contraatacuri, din care au înscris de două ori. Noi n-am avut nicio ocazie în prima repriză, dar, după pauză, am avut o bară şi alte două ocazii. Dacă marcam, poate intram în joc“, a spus şi Viorel Ion, care e cumnatul lui „Iliesta“.

Au încheiat pe locul trei sezonul regular

În afară de meciul de la Constanţa, în etapa a 26-a a sezonului regular din Liga a 2-a s-au mai jucat meciurile: Rapid Bucureşti - ACS Berceni 1-1 (V. Morar 82 / G. Mihai 80), Ceahlăul Piatra Neamţ - CS Baloteşti 0-1 (Cl. Herea 38), Academica Clinceni - SC Bacău 0-0, Dunărea Călăraşi - Rapid CFR Suceava 3-1 (Dănilă 43 - autogol, V. Balint 60, Kanda 75 / Boiciuc 14) şi Dacia Unirea Brăila - Bucovina Pojorâta 2-0 (Onofraş 32, Puşcaşu 85). Oţelul Galaţi a avut rundă liberă. Clasamentul final al sezonului regular este următorul: 1. Rapid - 54p, 2. Călăraşi - 52p, 3. Farul - 44p, 4. Brăila - 44p, 5. Clinceni - 43p, 6. Bacău - 36p, 7. Berceni - 34p, 8. Buzău - 31p, 9. Baloteşti - 26p, 10. Suceava - 25p, 11. Pojorâta - 17p, 12. Ceahlăul - 14p, 13. Oţelul - 12p. În continuare, primele şase echipe vor juca în play-off, celelalte şase - în play-out, iar Oţelul Galaţi a retrogradat direct.

Programul din play-off

Echipele din play-off vor începe această fază a campionatului cu punctajele: 1. Rapid - 25p, 2. Călăraşi - 23p, 3. Brăila - 21p, 4. Farul - 19p, 5. Clinceni - 19p, 6. Bacău - 15p. „Marinarii“ vor juca după programul: tur - etapa 1 (9 aprilie) - Brăila - Farul; etapa 2 (16 aprilie) - Farul - Călăraşi; etapa 3 (23 aprilie) - Rapid - Farul; etapa 4 (30 aprilie) - Farul - Clinceni; etapa 5 (7 mai) - Bacău - Farul; retur - etapa 6 (10/11 mai) - Farul - Bacău; etapa 7 (14 mai) - Clinceni - Farul; etapa 8 (21 mai) - Farul - Rapid; etapa 9 (28 mai) - Călăraşi - Farul; etapa 10 (4 iunie) - Farul - Brăila.

Cine promovează

La finalul turneului play-off, primele clasate din cele două serii ale Ligii a 2-a promovează direct în Liga 1. Ocupantele poziţiilor secunde vor juca între ele, în dublă manşă, un meci de baraj, iar cine va avea câştig de cauză va întâlni apoi, într-un nou baraj, echipa de pe locul 12 din Liga 1, urmând ca formaţia învingătoare să promoveze ori să se menţină în primul eşalon.

„Întrecerea play-off va fi echilibrată, echipele sunt de valori apropiate. Am mare încredere în echipă, de aceea sunt supărat, că putem mai mult. Dacă jucătorii vor da mai mult, putem face lucruri frumoase la Constanţa“, a spus Ilie Stan. „Farul e o echipă ţeapănă, cu jucători experimentaţi, mulţi dintre ei jucând şi în Liga 1. Are potenţial să se bată la promovare, să prindă cel puţin locul doi“, a arătat şi Viorel Ion.

Sursa foto: ZIUA de Constanţa