03:31 27 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Fanii din întreaga lume au votat-o pe Simona Halep jucătoarea anului

22 Nov, 2014 00:00 1283 Marime text
Jucătoarea constănţeană de tenis Simona Halep a învins-o pe Serena Williams la votul fanilor în ancheta desfăşurată de WTA pentru desemnarea celei mai bune jucătoare a anului. Per total însă, tenismena americană a ieşit pe locul întâi, pentru că votul a avut două categorii, suporterii şi ziariştii, iar la a doua secţiune, Serena a avut câştig de cauză, cu 36 din 58 de voturi. În opţiunile fanilor, Halep a totalizat 48% din voturi, faţă de 21% - Williams.
Pe lângă cele două sportive, WTA le-a mai nominalizat pentru titlul de jucătoarea anului pe Maria Şarapova (Rusia), Ana Ivanovici (Serbia), Petra Kvitova (Cehia) şi Na Li (China). În 2014, Simona Halep a câştigat două turnee (Doha şi Bucureşti), a fost finalistă la Madrid, la Roland Garros şi la Turneul Campioanelor, a disputat semifinala la Wimbledon şi Indian Wells şi a atins faza sferturilor la Australian Open.