18:55 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Efort de gladiator, timp de peste cinci ore Răzvan Florea a fost un adevărat „om de fier” la St. Polten (galerie foto)

29 May, 2013 00:00 2459 Marime text
Primul (şi singurul până acum) medaliat olimpic din istoria nataţiei masculine româneşti, constănţeanul Răzvan Florea, a participat, în Austria, la St. Polten, la prima sa cursă Ironman 70.3 (o întrecere de triathlon cunoscută şi sub denumirea de Half Ironman). „70.3” se referă la distanţa totală în mile (113 km) care trebuie parcursă de concurenţi, în cadrul a trei probe: înot (1,2 mile - 1,9 km), cu bicicleta (56 mile - 90 km) şi în alergare (13,1 mile - 21,1 km). Dintre acestea, concurenţii au participat doar la două secţiuni, bicicleta şi alergarea, proba de înot fiind anulată din cauza condiţiilor meteo nefavorabile. Chiar dacă renunţarea la nataţie a fost în dezavantajul lui Răzvan, care, în apă, se găsea în elementul său, super-campionul constănţean a reuşit totuşi o evoluţie bună, de care s-a declarat mulţumit. Florea a încheiat concursul în cinci ore, şapte minute şi 49 de secunde. „A fost prima mea competiţie de acest gen. Probabil că timpul real pentru o cursă întreagă s-ar fi ridicat la cinci ore şi 35 - 38 de minute. A fost minunat să evoluez împotriva atâtor oameni. Nu mi-a fost uşor, întrucât m-am pregătit pentru competiţie doar cinci săptămâni, însă am reuşit şi sunt foarte fericit. Sper să mai am ocazia să particip”, a declarat Răzvan Florea.