06:01 19 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

CSS1 Constanţa a trecut şi ea de faza semifinală Handbaliştii juniori de la HC Farul, calificare en-fanfare la turneul final (galerie foto)

28 Mar, 2017 00:00 3993 Marime text
Echipele masculine de handbal ale HC Farul Constanţa şi CSS1 Constanţa au obţinut calificarea la turneul final al Campionatului Naţional de juniori 1, în urma rezultatelor înregistrate la faza semifinală. HC Farul a evoluat la Oneşti şi s-a clasat pe locul întâi, iar CSS1 a ocupat poziţia secundă la turneul de la Sf. Gheorghe. Turneul final se va desfăşura în perioada 9 - 13 mai.

Faza semifinală a fost organizată sub forma a patru grupe de câte şase formaţii, dintre care primele două clasate din fiecare serie au obţinut calificarea la etapa finală. La Oneşti, HC Farul (antrenori, Enis Murtaza şi Florin Cazan) a câştigat toate cele cinci meciuri jucate, înregistrând rezultatele: 33-27 (18-13) cu LPS Vaslui, 24-18 (11-6) cu CSS Sibiu, 39-28 (21-7) cu CT Media Bucureşti, 48-29 (20-13) cu LPS Tg. Jiu şi 23-22 (9-11) cu CSS Odorhei.

Parcurs ireproşabil

„Mă aşteptam să avem o evoluţie bună, dar a fost una nesperat de bună, ţinând cont că am învins şi CSS Odorhei. Am jucat acest meci ultimul şi era de clasament, pentru stabilirea locurilor 1-2. Harghitenii erau favoriţi, dar am produs surpriza“, a declarat Enis Murtaza. Din lotul HC Farul au făcut parte Alexandru Gabriel Chilianu, George Priemschi, Viorel Vrabie, Dan Ştefan Bocioagă, Adrian Vuletici, Alexandru Popa, Robert Licurici, Darius - Tiberiu Ghereben, Paul Cazacu, Gabriel Ilie, Ştefan - Dragoş Moroşanu, Daniel Susanu, David Cutura, Andrei - Cristian Ciobănescu şi Andrei Apostol. Clasamentul final a fost: 1. HC Farul - 10p, 2. Odorhei - 8p, 3. Vaslui - 4p, 4. Sibiu - 3p, 5. Tg. Jiu - 2p, 6. CT Media - 1p.

CSS1, patru victorii şi o înfrângere

CSS1 Constanţa, echipă pregătită de Lăcrămioara Ilie, Mariana Solomon şi Iuxel Osman, a debutat la Sf. Gheorghe cu o înfrângere la două goluri diferenţă în faţa echipei care avea să câştige grupa, dar apoi şi-a adjudecat restul de patru confruntări, clasându-se la final pe locul doi. Rezultatele au fost: 24-26 (13-13) cu CSM Bucureşti, 32-29 (18-18) cu CSS Sighişoara, 35-20 (14-9) cu LPS Banatul Timişoara, 32-29 (21-16) cu LPS Suceava şi 36-27 (19-12) cu CSS Făgăraş. Echipele participante s-au clasat astfel: 1. CSM Bucureşti - 10p, 2. CSS1 - 8p, 3. Sighişoara - 6p, 4. Suceava - 4p, 5. Făgăraş - 2p, 6. Timişoara - 0p.

Au jucat foarte bine

„A fost un turneu foarte greu, lung, la care au participat echipe valoroase şi excelent pregătite. CSS1 Constanţa a jucat foarte bine, fiind una dintre cele mai bune formaţii de la turneu“, a declarat Lăcrămioara Ilie. Din lotul de handbalişti au făcut parte Octavian Toader, Paul Schipor, Sever Borcescu, Alexandru Culea, Ionuţ Răducan, Andrei Popovici, Andrei Muşat, Alexandru Beleuţă, Bogdan Anton, Alexandru Andrei, Adrian Deac, Mihai Duca, George Alexandru, Sabin Niculae, Paul Manoilă, Adrian Dedea, Andrei Balint, Eric Bărbuş, Viorel Boşca şi Petru Pomian, ultimii cinci provenind de la Academia Minaur Baia Mare şi având dublă legitimare.

CSS Medgidia, la un punct de calificare

A treia echipă din judeţul Constanţa care a concurat la etapa semifinală, CSS Medgidia (antrenori, Adrian Georgescu şi Ionuţ Cazan), nu a mers mai departe, ocupând locul trei în grupa de la Turda (la un punct de calificare), după două victorii, un egal şi două înfrângeri. Formaţia din Medgidia a înregistrat rezultatele: 32-32 (15-13) cu CSS Ploieşti, 16-42 (8-24) cu CS Ştiinţa Municipal Bacău, 25-21 (11-11) cu CSS2 Baia Mare, 24-27 (12-13) cu LPS I. Balaş Soter Buzău şi 32-30 (18-15) cu LPS Liceul Militar „Mihai Viteazu“ Alba Iulia.

„Rezultate bune“

Clasamentul a fost: 1. Bacău - 10p, 2. Buzău - 6p, 3. Medgidia - 5p, 4. Baia Mare - 4p, 5. Alba Iulia - 3p, 6. Ploieşti - 2p. „Rezultate bune pentru handbaliştii noştri la turneul semifinal“, se arată pe pagina de Facebook a clubului. CSS Medgidia a avut la Turda următorul lot: portari - Răzvan Cazan, Vasile Burloi; jucători de câmp - Marius Damian, Adi DobrescuMarian Mihai, George Colac, Cătălin GheorgheVlad Tănase, Andrei Leţa, Frendux Vasile, Antonio Damu, Cosmin Oncioiu, Cătălin Şerban şi Ionuţ Meca.

Handbaliştii sunt toţi din Medgidia

„A fost un turneu greu, dar bun pentru noi. Mă bucur foarte mult că am fost la un pas de calificarea la turneul final, având în componenţă numai copii din Medgidia. I-am crescut din clasa a cincea, a şasea şi am ajuns sus cu ei. Majoritatea dintre ei vor fi şi la anul juniori 1. Ne pregătim să jucăm şi la Divizia A, pe plan local. Mergem înainte, puţin câte puţin. Suntem optimişti. Pentru noi e o performanţă că am fost la limită. Am început să contăm şi noi la juniori 1, pe lângă alte nume grele din ţară, oraşe cu tradiţie în handbal“, a declarat Adrian Georgescu.

Titlul se decernează la Braşov

Turneul final se va disputa în intervalul 9 - 13 mai, la Braşov, iar cele opt echipe calificate au fost împărţite în două grupe: A - HC Farul, CSS1 Constanţa, AHC Potaissa Turda, LPS I. Balaş Soter Buzău; B - Ştiinţa Municipal Bacău, CSM Bucureşti, CSS Odorhei, Viitorul Piteşti. Din fiecare serie merg mai departe primele două clasate.

Sursa foto: Facebook (HC Farul, Lăcrămioara Ilie, Medgidia Sportiv Club)