09:08 01 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Ce meci! RCJ Farul a pierdut dramatic cu Dinamo, în prelungiri

01 Apr, 2013 00:00 982 Marime text
Echipa masculină de rugby RCJ Farul Constanţa a pierdut cu 19-20 (7-3) meciul de ieri, de pe terenul lui Dinamo Bucureşti, din etapa a doua a Superligii Naţionale. A fost cea mai frumoasă, dar şi cea mai tensionată partidă a rundei. O dispută extrem de strânsă, în care fiecare dintre cele două formaţii a condus alternativ, la diferenţă mică. Dinamo s-a impus dramatic, dintr-o lovitură de pedeapsă, în prelungiri! Farul a condus aproape toată repriza întâi, după eseul lui Darryl de la Harpe (min. 5), transformat de Jantjies. Gazdele au redus din diferenţă prin Căplescu (min. 39), dintr-o lovitură de pedeapsă, astfel că la cabine s-a intrat cu scorul de 7-3 pentru constănţeni. În prima parte, Dinamo l-a pierdut pe talonerul Andrei Năstase, suspect de fractură de tibie şi peroneu. După pauză, a fost nebunie. Ambele echipe au trecut rând pe rând la conducere, niciuna nedistanţându-se însă decisiv. Iată cum a evoluat scorul: min. 42 - lovitură de pedeapsă Dinamo (Căplescu) - 6-7; min. 49 - lovitură de pedeapsă Farul (Jantjies) - 6-10; min. 52 - eseu Dinamo (Tănase) - 11-10 (Căplescu ratează transformarea, ca şi o lovitură de pedeapsă, imediat); min. 58 - lovitură de pedeapsă Farul (Jantjies) - 11-13; min. 60 - lovitură de pedeapsă Farul (Jantjies) - 11-16; min. 65 - lovitură de pedeapsă Dinamo (Căplescu) - 14-16; cartonaş galben Stein, de la Farul; min. 69 - lovitură de pedeapsă Dinamo (Căplescu) - 17-16; cartonaş galben Bădălicescu, de la Dinamo; min. 71 - lovitură de pedeapsă Farul (Jantjies) - 17-19; Căplescu ratează o nouă lovitură de pedeapsă, iar Florin Sasu, de la Farul, primeşte cartonaş galben; min. 80+3 - lovitură de pedeapsă Dinamo (Petrache) - 20-19. Farul se alege din acest meci doar cu punctul bonus defensiv, strângând cinci puncte după două etape. În aceeaşi etapă, RCM Timişoara a învins pe teren propriu Ştiinţa Baia Mare (12-10), iar Steaua s-a impus în deplasare cu U Cluj (19-8). În runda viitoare, Farul va juca pe teren propriu cu U Cluj, sâmbătă, 6 aprilie, de la ora 11.30, în direct la rugbytv.ro.