09:03 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Atletism Anca Heltne s-a clasat pe şapte la Europenele de sală

03 Mar, 2013 22:46 1701 Marime text
Atleta Anca Heltne, de la CS Farul Constanța, s-a clasat pe locul şapte în finala probei de aruncare a greutăţii, de la Campionatul European de sală de la Goteborg (Suedia). În finala de ieri, cea mai bună aruncarea a lui Heltne a măsurat 17,64 m, fiind prima reuşită. Celelalte care au urmat au fost: 17,21 m - 17,53 m - 17,51 m - 17,45 m, a cincea fiind depăşită. Proba i-a revenit Christinei Schwaritz (Germania), cu 19,25 m, în vreme ce medaliata cu bronz a fost Alena Kopets, din Belarus, cu 18,85 m. În vârstă de 35 de ani, Heltne s-a clasat pe aceeaşi poziţie ca în calificări, unde a avut însă o aruncare mai bună faţă de cea din finală (17,75 m). A doua faristă prezentă la Goteborg, Cristina Bujin (24 de ani), nu a prins finala la triplusalt, ocupând locul 15 în preliminarii, cu 13,47 m, în condiţiile în care ultima atletă care a acces în finală, Patricia Sarrapio (Spania), a realizat 13,85 m.

Sursa foto: zimbio.com