Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
04:20 15 07 2025 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Chişinău – Publika.md Acordul de pace convenit la Minsk a intrat în vigoare

ro

15 Feb, 2015 14:07 1383 Marime text
Acordul de pace la care au convenit, în data de 12 februarie, la Minsk, Poroșenko, Putin, Merkel și Hollande, a intrat în vigoare în această noapte.

Acesta este al doilea armistițiu de acest fel încheiat în capitala Belarusului. El a fost semnat de către grupul de contact format din reprezentanţii Ucrainei, Rusiei, ai separatiştilor şi ai OSCE.

Documentul este compus din 13 puncte și prevede o serie de termene limită. Astfel, părțile au convenit asupra faptului că încetarea focului în estul Ucrainei va intra în vigoare la miezul nopții în data de 15 februarie, ora Kievului.

"Am ajuns la un acord în mai multe privinţe. În primul rând, am ajuns la o înţelegere de încetare a focului, începând cu ora 00:00, din data de 15 februarie", a declarat preşedintele rus, Vladimir Putin.

De asemenea, în document este reglementată problema retragerii armamentului greu. Părţile au convenit asupra unei zone demilitarizate de-a lungul liniei frontului care era în vigoare în septembrie.

OSCE va monitoriza această zonă care va fi cuprinsă între 50 şi 150 de kilometri, în funcţie de raza de acţiune a armelor. Retragerea se va încheia la 1 martie.

Tot aici se arată că OSCE îşi va folosi dronele şi observatorii pe teren, precum şi imagini din satelit pentru a se asigura că ambele părţi respectă prevederile acordului.
Urmareste-ne pe Google News
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp

Ti-a placut articolul?

Comentarii