09:19 18 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Spectacol voleibalistic

27 Jan, 2003 00:00 509 Marime text

VCM Midia Constanta - VCM Piatra Neamt 0-3

Ambele echipe au facut multa risipa de energie * Mai buni in aparare, oaspetii s-au impus meritat

Aflate la egalitate de puncte cu Tractorul Brasov si Steaua Bucuresti, cele doua echipe care s-au confruntat, sambata dimineata, in Sala Sporturilor, VCM Midia (locul 6) si VCM Piatra Neamt (locul 4), au abordat intalnirea cu marea dorinta de a castiga pentru a ramane in carti in vederea ocuparii unui loc fruntas la finele campionatului. Destul de bine pregatite, cele doua formatii au luptat pana la ultima picatura de energie, dand astfel nastere unui meci animat, cu multe faze spectaculoase, aplaudat la scena deschisa de spectatorii prezenti in sala. Mai sigura in aparare, echipa din Piatra Neamt s-a impus meritat cu 3-0 (25-23, 25-19, 25-21), dupa 57 de minute de joc. Chiar daca au pierdut, voleibalistii nostri merita felicitati pentru jocul pe care l-au practicat. Primul set, cel mai lung (21 de minute), a fost cel mai placut. Constantenii au debutat in forta, conducand, dupa primele servicii, cu 4-2. Egalati la 4-4, ei le-au dat posibilitatea oaspetilor sa preia conducerea, reusind sa revina de cateva ori la 8-8, 11-11 si 17-17. Ultima data au reusit chiar sa reduca din handicap o diferenta de cinci puncte (12-17). Incarcatura emotionala de la final si-a spus cuvantul. Doua greseli de arbitraj si alte doua gafe copilaresti ale jucatorilor nostri le-au fost de ajuns oaspetilor sa se desprinda. Seturile al doilea si al treilea au fost parca trase la indigo, nemtenii conducand de la un capat la celalalt. Antrenorul Daniel Banu i-a trimis in teren pe: Octavian Vidovici, Enache Popescu, Dan Marcu, Florin Voinea, Valentin Iancu, Bogdan Neamu; libero: Florin Cocargeanu. Au mai intrat Milen Uzunov, Radu Dumitru, Ionut Badea.