19:08 03 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Sase medalii pentru atletii juniori

01 Mar, 2005 00:00 1060 Marime text
Campionatul National de atletism pentru juniori 1, desfasurat in perioada 26-27 februarie la Bucuresti, a adus noi medalii pentru sportivii constanteni. Astfel, chiar daca delegatia constanteana nu a numarat decat 14 sportivi, acestia au cucerit sase medalii. Cele mai stralucitoare au fost obtinute de catre Cristina Toma ( C.S.S 1-C.S Farul) care a castigat proba de triplusalt cu o saritura de 13,17m si de Andreea Ograzeanu (C.S.S Alexandria - C.S Farul), care s-a impus in proba sa favorita, 60 m, cu un timp de 7,57 secunde. Ograzeanu confirma asadar excelentele performante din ultima perioada, timpul obtinut la aceste Campionate Nationale reprezentand un nou record national de juniori 3 Stafeta de 4x1 tur, formata din Andreea Ograzeanu, Corina Corolevschi (C.S.S 1 -C.S. Farul), Alina Duman (L.P.S - C.S Farul) si Georgiana Moisuc (L.P.S - C.S Farul), a obtinut medalia de argint. O alta medalie de argint a fost adusa delegatiei constantene de catre Cristina Bujin in proba de triplusalt, ea reusind o saritura de 12,97 m. Tot la triplusalt, disciplina dominata copios de atletii de la malul marii, Mariana Gudamu (L.P.S - C.S Farul) s-a clasat pe treapta a treia cu o performanta de 12,70m. Ultima medalie a sportivilor constanteni la aceste Campionate Nationale a fost obtinuta de catre stafeta de 4x2 tururi, care in componenta Andreea Rapotan (C.S Farul), Rada Neghin ( L.P.S - C.S Farul), Alina Duman (L.P.S - C.S Farul) si Georgiana Moisuc (L.P.S - C.S Farul), s-a clasat pe locul al treilea. Antrenorii sportivilor constanteni sunt Cristina Manea (C.S.S Alexandria - Andreea Ograzeanu), Lenuta Dragomir (Cristina Toma, Cristina Bujin), Niculina Chiricuta (Mariana Gudamu), Dan Ciocan (Alina Duman, Georgiana Moisuc, Rada Neghin), Catalin Ganera (Corina Corolevschi), Doina Voiculet (Andreea Rapotan).