13:31 16 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

RC Farul a castigat restanta

10 Oct, 2005 00:00 731 Marime text
"Marinarii" lui Virgil Nastase au reusit sambata dimineata cea de a treia victorie din acest tur, invingand acasa cu 37-21 echipa Poli Iasi, intr-o intalnire contand pentru etapa a opta a Diviziei Nationale. Desi diferenta inregistrata la final pare una confortabila, a fost un meci extrem de dificil si au fost destule momente cand s-a pus problema invingatoarei. La pauza, tabela de marcaj indica o diferenta de numai opt puncte, care in rugby se poate remonta cu usurinta. In ultimele zece minute, Farul a evoluat in doar 14 jucatori, dupa ce Tomescu a fost eliminat. Rugbystii de pe litoral au jucat bine, reusind nu mai putin de sapte eseuri, autorii acestora fiind, pe rand, Dumitrascu, Pantaru, Craciunescu, Carpo, Angheluta, Tomescu si Catruna. Singura transformare reusita i-a apartinut lui Darie Curea. Finalul a fost unul incins, oaspetii avand pe final un eseu anulat in primul minut de prelungire. La faza imediat urmatoare, Catruna a inscris ultimul eseu consfintind rezultatul final. In urma acestui succes, formatia constanteana a urcat pe locul opt, cu 11 puncte si spera sa termine turul cu mai multe victorii decat are in prezent. Urmatoarea etapa a Diviziei Nationale are loc sambata 22 octombrie, cand RCJ Farul evolueaza in deplasare la Petrosani, in compania Stiintei din localitate.