09:19 18 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Plan realizat

12 May, 2003 00:00 655 Marime text

Tomis Constanta - Astral Posta Calnau 28-26 (18-12)

Cu o etapa inainte de final handbalistele de la Tomis Constanta s-au salvat de la retrogradarea din Liga Nationala invingand pe Astral Posta Calnau cu 28-26. Jucatoarele noastre, conduse din nou excelent de Ionela Galca, autoare a 14 goluri in acest meci, au avut o prima repriza senzationala. Incurajate de o galerie frenetica si profitand din plin de multiplele greseli ale adversarului, ele au avut in permanenta un avantaj de 5-6 goluri incheind prima parte la un scor meritat, 18-12. Dupa pauza, usor relaxate, jucatoarele noastre au dat piept cu o echipa a Astralului extrem de motivata, care a surmontat punct cu punct din diferenta facand ca finalul sa fie unul incins deoarece buzoiencele se apropiasera la doar un singur punct, 27-26 (57). Un contraatac al Ionelei Galca in ultimele secunde a parafat o victorie meritata a echipei noastre. Antrenorul-presedinte, Dumitru Musi a declarat la finalul meciului ca Tomis si-a indeplinit obiectivele din acest an: nedesfiintarea echipei, mentinerea ei in prima liga si rechemarea la loturile nationale a Ionelei Galca si Cristinei Strungaru. Din pacate, Tomis se confrunta cu aceeasi mare problema: aceea a lipsei fondurilor, fiind obligata sa-si vanda din jucatoare pentru a supravietui. Tomis: Moldoveanu (1), Osman (4), Grecu (1 din 7 m), Vaduva (5), Galca (14, 4 din 7 m), Mazur (2), C. Strungaru (1). Antrenor: Dumitru Musi. Astral: Rambu (6, 2 din 7 m), Petre (2), Olariu (12), Motu (2, 1 din 7 m), Vasilescu (4 din 7 m). Antrenor: Romo Ilie.