19:58 15 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Florea ataca prima medalie la Beijing

15 Aug, 2008 00:00 576 Marime text
Inotatorul constantean Razvan Florea s-a calificat, joi, in finala probei sale favorite, cea de 200 metri spate. Florea s-a clasat pe pozitia secunda in prima semifinala, cu timpul de 1 minut 56 secunde si 45 sutimi. Prin acest rezultat a stabilit si un nou record national, devansand cu peste jumatate de secunda vechiul record, obtinut, in urma cu trei ani, la Campionatele Mondiale de la Montreal. De asemenea, inotatorul pregatit de Gina Handrea a intrat cu timpul inregistrat in finala, in primele zece rezultate mondiale la aceasta proba. Razvan Florea a acces, in ultimul act al concursului, cu cel de-al cincilea timp la general. Primul timp a fost obtinut de multiplul campion olimpic si mondial, americanul Aaron Peirsol, cu 1 minut 55 secunde si 26 sutimi. Sportivul legitimat la CS Farul va lupta pentru o medalie olimpica in aceasta dimineata, de la ora 5.20. Florea a fost medaliat cu bronz la aceasta proba, in cadrul Jocurilor Olimpice de la Atena, din 2004.

Scris de: {autor}Paul SERBAN{/autor}