21:36 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Farul, invinsa la limita in Banat

20 May, 2005 00:00 668 Marime text
Formatia constanteana a pierdut miercuri cu scorul de 0-1 meciul etapei a 27-a a Diviziei, disputat in deplasare, impotriva puternicei formatii Poli Timisoara. Decimata de accidentari (au lipsit cinci jucatori de baza), echipa Farul a reusit totusi un meci bun si a fost foarte aproape de a obtine un rezultat de egalitate. Fortuna, Zeita Norocului si-a intors insa fata de la "marinari", acestia nereusind sa fructifice doua mari ocazii de gol, inregistrate pe finalul partidei. Fortat de imprejurari, antrenorul Petre Grigoras a fost nevoit sa ii introduca in teren, mai intai pe I. Posteuca, apoi pe tanarul Pacuraru, jucatori care au debutat astfel in primul esalon al fotbalului romanesc. Sustinuti de peste 15.000 de suporteri, fotbalistii banateni au atacat inca din primul minut dar "reduta" Farului a rezistat. In replica, Gurita, Pascovici si Apostol au declansat contra-atacuri periculoase care au avut darul sa stopeze pentru moment elanul lui Poli. In minutul 17, Pascovici a fost aproape de gol dar sutul sau a nimerit plasa laterala a portii lui Popa. Dupa cinci minute, Gigel Coman a sutat puternic in bara portii aparate de Vlas. In minutul 25, Poli a deschis scorul prin Mansour care a deviat balonul in plasa, dupa o centrare a aceluiasi Coman. In al doilea mitan, in ciuda absentelor deosebit de importante, Farul a dominat intalnirea si a fost foarte aproape de a restabili echilibrul pe tabela de marcaj. In minutul 85, Pascovici suteaza putin pe langa poarta lui Poli iar doua minute mai tarziu, sutul lui Apostol loveste bara. Farul paraseste invinsa stadionul "Dan Paltinisanu" dar cu fruntea sus, dupa un meci in care a aratat de ce merita sa fie printre fruntasele Diviziei A. La conferinta de dupa meci, Grigoras a declarat: "Am incercat sa suplinim absentele noastre cu jucatori tineri. Faptul ca am avut multi indisponibili nu este insa o scuza si nu ia nimic din meritele castigatorilor. Felicit Timisoara pentru victoria obtinuta in fata acestui public extraordinar".