19:45 16 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

CSV 2004 Tomis, invinsa greu la Galati

27 Apr, 2009 03:01 509 Marime text
În primul meci al finalei Diviziei A1 de volei feminin, CSU Metal Galaţi s-a impus în faţa formaţiei CS Volei 2004 Tomis cu scorul de 3-1 (20-25, 29-27, 25-21, 25-22). Cu un joc modest realizat de campioana en-titre, jucătoarele antrenate de Aleksandar Boskovic au dominat debutul de meci, adjudecându-şi primul set cu scorul de 25-20. Al doilea parţial a fost extrem de disputat, voleibalistele constănţene fiind foarte aproape să îşi majoreze avantajul la seturi. Gazdele însă au egalat situaţia după 29-27 în setul secund. Considerate favorite certe, gălăţencele nu şi-au găsit ritmul nici în următoarele două parţiale, Tomis reuşind să ţină pasul cu Metal Galaţi. Experienţa şi-a spus însă cuvântul pe finalul seturilor, când gazdele s-au desprins decisiv şi au câştigat partida după ce şi-au adjudecat seturile trei şi patru cu 25-21, respectiv 25-22. Ieri seară s-a disputat, la Galaţi, şi meciul al doilea al finalei, urmând ca jocul trei şi patru să se desfăşoare miercuri şi joi, la Sala Sporturilor din Constanţa.