14:48 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Altay obtine doar o remiza

27 Sep, 2004 00:00 583 Marime text

Divizia B, etapa a VI-a

Sambata dimineata s-au disputat meciurile etapei a sasea din Divizia B la fotbal, in seria I a esalonului secund evoluand si trei reprezentante ale judetului Constanta. FC Altay Constanta a sustinut cel mai greu examen din actualul tur, jucand pe teren propriu in fata Daciei Unirea Braila, lidera clasamentului. Meciul disputat la Constanta a fost unul extrem de disputat, cu rasturnari de scor. Echipa pregatita de Dan Radulescu a deschis scorul in minutul 38, prin Ionita, acesta fiind si rezultatul primei reprize. In minutul 47, Dacia Unirea ramane in zece oameni, dupa ce Matei vede cartonasul rosu. Desi se afla in inferioritate numerica, echipa oaspete reuseste sa egaleze, apoi sa preia conducerea gratie reusitelor din minutele 64 si 78 ale atacantului Buteseaca. Altay a reusit sa evite infrangerea prin golul marcat in ultimul minut de joc, de catre Roman. Tot sambata, Midia Navodari a pierdut in deplasare cu Precizia Sacele, scor 0-1, gazdele impunandu-se multumita reusitei lui Sala, din minutul 40. Cea de-a treia formatie de pe litoral prezenta in Divizia B, Callatis Mangalia, a obtinut o victorie importanta in deplasare, 1-0 cu FC Botosani. Dupa etapa a sasea, Midia se afla pe locul cinci in clasament, cu 10 puncte, in timp ce Callatis a urcat pe locul noua, cu 9 puncte. FC Altay ocupa penultima pozitie, a 15-a, cu 5 puncte si un ingrijorator -5 la "adevar". Urmatoarea etapa se va desfasura pe data de 2 octombrie si programeaza urmatoarele partide: Ceahlaul Piatra Neamt - Altay, Midia Navodari - Unirea Focsani si Callatis Mangalia - Dunarea Galati.