18:05 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Altay a invins Ceahlaul

25 Apr, 2005 00:00 747 Marime text
Sambata dimineata s-au desfasurat partidele etapei a 22-a din cadrul Diviziei B la fotbal, esalon secund in care evolueaza si trei reprezentante ale judetului nostru. In seria intai, la Medgidia, FC Altay a primit vizita Ceahlaului Piatra Neamt, formatie care la inceputul sezonului isi propusese ca obiectiv promovarea in primul esalon. Fotbalistii dobrogeni antrenati de Cristian Camui s-au impus cu scorul de 2-0, dupa 90 de minute dominate cu autoritate. Dupa o prima repriza alba, gazdele au deschis scorul in minutul 49, prin Cosmin Mocanu, fostul jucator al Farului. Problema echipei invingatoare s-a lamurit total cu cinci minute inainte de final, cand Ferenti a inscris pentru 2-0. In urma acestui succes, FC Altay a urcat pe locul 11 al clasamentului, cu 28 de puncte, iar grijile privind o eventuala retrogradare, par sa se fi risipit complet. Tot sambata, Callatis Mangalia a cedat cu 1-4 in deplasare, cu Dunarea Galati, singurul gol al formatiei de pe litoral fiind marcat de Petrache, in minutul 67. Dupa 22 de etape, Callatis ocupa locul sapte in clasament, cu 31 de puncte. Cea de a treia echipa a judetului, Midia Navodari nu a jucat sambata intrucat FRF a decis neprogramarea rivalei sale, Unirea Focsani. Forul a luat aceasta decizie intrucat Unirea nu a achitat o restanta de 2400 USD, datorata fostilor sai jucatori Mihai si Dumitru. In acest moment, Midia se afla pe pozitia a patra in clasament, cu 34 de puncte si un meci mai putin disputat. Podiumul seriei B1 este ocupat in prezent de FC Vaslui (46 p), Dunarea Galati (41 p) si Dacia Unirea Braila (39 p).