De-ale iernii
Evenimentele iernii in Constanta
22:59 28 03 2017 Citeste un ziar liber! Unde ne gasiti?

Șeful IGPR chestorul Bogdan Despescu are subalterni mai mari în grad ca el. Iată echipa managerială a poliției

ro

27 Dec, 2015 03:55 3612 Marime text
 
În data de 10 decembrie, la propunerea ministrului Afacerilor Interne, Petre Tobă, prin decizie a prim-ministrului Dacian Cioloș, chestorul de poliție Bogdan Despescu, fostul şef al IPJ Constanţa, a fost numit inspector general al Inspectoratului General al Poliției Române.
 
Despescu a absolvit Academia de Poliție „Alexandru Ioan Cuza“ în anul 1995, ulterior ocupând diferite funcții în cadrul Inspectoratelor de Poliție ale Județelor Buzău, Prahova și Constanța. Din 20 iulie 2014 și până în prezent, acesta a ocupat funcția de inspector-șef al Inspectoratului de Poliție al Județului Constanța. Chestorul de poliție Bogdan Despescu are 43 de ani, este căsătorit și are un copil.
Este pentru prima dată când Poliţia din Constanţa dă un inspector general al Poliției Române.
Bogdan Despescu este născut în 1972, în Nehoiu, județul Buzău.
 
Primul adjunct al lui Despescu este chestorul șef de poliție Dumitru Pârvu. Atenție: grad mai mare ca a lui Despescu! dar funcția doboară gradul militar, în cazul de față gradul profesional.
Pârvu este născut în aprilie 1956,în comuna Cornăţelu, județul Dâmboviţa.
 
Experienţa profesională
Ianuarie 2009  Adjunct al Inspectorului General al Poliţiei Române
2005-2009  Şef Poliţie Sector 6 - Direcţia Generală de Poliţie a Municipiului Bucureşti
2002-2005  Inspector Şef al Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Ilfov
1999-2002  Adjunct al Inspectorului Şef al Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Ilfov
1998-1999  Adjunct al Şefului Poliţie Sector 4 - Direcţia Generală de Poliţie a Municipiului Bucureşti
1985-1998  Ofiţer specilist la Serviciul Economic din cadrul Direcţiei Generale de Poliţie a Municipiului Bucureşti
1981-1985  Ofiţer operativ la Biroul Economic al Poliţiei Sectorului 1
 
Pe cale ierarhică, în organigrama Inspectoratului General al Poliției Române, următorul ca funcție este chestorul principal de poliție (NB-grad mai mare ca al lui Despescu) Vasile Viorel.
 
Vasile Viorel este născut potrivit paginii oficiale a Poliției Române pe 6 septembrie 1961 ... în România!
 
Experienţa profesională
09.03.2012-31.05.2012  Director al Direcţiei de Investigaţii Criminale din cadrul Inspectoratului General al Poliţiei Române
Martie 2011-08.03.2012  Directorul General al Direcţiei Generale de Poliţie a Municipiului Bucureşti
2010-2011  Director al Direcţiei de Investigaţii Criminale din cadrul Inspectoratului General al Poliţiei Române
2008-2010  Director adjunct al Direcţiei de de Investigaţii Criminale din cadrul Inspectoratului General al Poliţiei Române
1996-2008  Şef serviciu, ofiţer specialist în cadrul Direcţiei de Investigaţii Criminale din cadrul Inspectoratului General al Poliţiei Române
1989-1996  Ofiţer specialist în cadrul Secţiei 6 din cadrul Direcţiei Generale de Poliţie a Municipiului Bucureşti
1986-1989  Ofiţer specialist - U.M. 0666, Bucureşti
1982-1983  Şantierul construcţii – montaj / Constanţa
1980-1982  Stagiu militar - arma grăniceri - M.Ap.N.
 
Chestorul de poliție Dumitru Jianu este al treilea adjunct al inspectorului general al Poliţiei Române.
Este născut pe 26 martie în București.
 
Experienţa profesională
2010  Director, Direcţia de Ordine Publică din Inspectoratul General al Poliţiei Române;
2009  Şef Serviciu Analiză şi Srategii – Direcţia Cabinet din Inspectoratul General al Poliţiei Române;
2007  Şef Serviciu Analiză Strategică - Unitatea Centrală de Analiză a Informaţiilor din Inspectoratul General al Poliţiei Române;
2006  Director, Direcţia Poliţiei Rutiere din Inspectoratul General al Politiei Române;
2004 - 2005  Director adjunct, Direcţia Poliţiei Rutiere din Inspectoratul General al Politiei Române;
2000 - 2004  Şef al Brigăzii de Poliţie Rutieră din municipiul Bucureşti
1993 - 2000  Şef Serviciu Supravegherea traficului rutier, în cadrul Brigăzii de Poliţie Rutieră - Bucureşti
1989 - 1993  Ofiţer în cadrul Brigăzii de Poliţie Rutieră - Bucureşti.

Ultimul în ierarhia echipei manageriale a IGPR este trecut chestorul de poliție Virgil Spiridon.
Este născut la Odobești, în ziua de 23 august 1975.
 
Experienţa profesională
Decembrie 2013 - Septembrie 2014: Director al Direcției de Combatere a Criminalității Organizate
Mai 2013 - Decembrie 2013: Șef Serviciu Combaterea Criminalității Informatice - DCCO
Mai 2012 - Mai 2013: Director Adjunct al Directiei de Combatere a Criminalitatii Organizate (imputernicit);
Mai 2009 - Mai 2012: Sef Serviciu Combaterea Criminalitatii Informatice-DCCO;
August 2008 - Mai 2009: Director Adjunct- Directia de Combatere a Criminalitatii Informatice-DGCCO;
Iulie 2003 - August 2008: Sef Serviciu Combaterea Criminalitatii Informatice-DGCCO;
1997 - 2003: Ofiter specialist in cadrul Serviciului de Combaterea falsului de Moneda-DGCCO.
 
 
 

Ti-a placut articolul?

Comentarii

  • Radu 27 Dec, 2015 08:10 Nici o femeie ? Patriarhat in toata regula ! Acum acest sef o sa fie ascultat de subordonatii cu grad mai mare ca el, asta-i problema, sau e numit doar de ochii lumii ?