Retrospectiva Poliţiei Principala cauză a producerii accidentelor rutiere este traversarea neregulamentară
Retrospectiva Poliţiei: Principala cauză a producerii accidentelor rutiere este traversarea neregulamentară
17 Mar, 2014 17:13
ZIUA de Constanta
1688
Marime text



Conform lucrătorilor Serviciului Rutier Constanţa, din totalul evenimentelor rutiere, 19 au fost înregistrate în municipiu (zece pe bulevarde şi nouă pe străzi), unul pe drumuri naţionale şi unul pe drumuri judeţene.
Tot potrivit oamenilor legii, cele mai multe accidente au avut drept cauză de producere traversarea neregulamentară a pietonilor, respectiv zece astfel de evenimente, urmate de cele produse din cauza neacordării de prioritate pietoni-trei accidente şi neacordare prioritate auto-trei accidente.
În ceea ce priveşte zilele în care au fost înregistrate un număr mai mare de accidente, poliţiştii spun că acestea au fost cele din sfârşitul săptămânii, cu începere de vineri, când au avut loc şase evenimente, sâmbătă-patru, iar duminică-cinci.
În final, Serviciul Rutier Constanţa mai informează că săptămâna trecută, intervalul orar în care au avut loc cele mai multe evenimente în trafic, a fost intervalul 14.00-16.00, când s-au petrecut şase accidente.
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp
Comentarii