00:49 15 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Au remizat cu Gloria Buzău Variantă-surpriză pentru postul de antrenor al Viitorului

01 Sep, 2013 12:15 2761 Marime text
Rămasă fără antrenor principal, după ce Cătălin Anghel şi-a dat demisia, prim-divizionara Viitorul Constanţa caută în această perioadă tehnician. Noul antrenor va fi numit până la reluarea campionatului, iar una dintre variante, ca antrenor-jucător, este şi actualul căpitan al echipei, Nicolae Dică. „Există şi această posibilitate. Dică încă nu are calificarea necesară pentru Liga 1, dar poate primi o dispensă până îşi obţine licenţa. Gică Hagi cred că ar deveni antrenorul Viitorului numai în caz de forţă majoră şi temporar”, a declarat Paul Peniu, preşedintele Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi”. La amicalul de sâmbătă seară, de pe terenul Gloriei Buzău, încheiat la egalitate, 1-1, Viitorul a fost condusă de pe bancă de secunzii Bogdan Vintilă şi Norbert Niţă. Pe lângă Anghel, echipa s-a despărţit şi de preparatorul fizic Ciprian Prună. La Buzău, Viitorul a deschis scorul în minutul 20, prin Cristian Gavra, care a primit o pasă de la Dică. Gazdele au înscris prin Andrei Pușcașu, care a restabilit egalitatea în minutul 31. Viitorul a început meciul în alcătuirea: Balauru - Bejan, Emerson, Ghionea, Toșca - Cârstocea, Lazăr, Dică - Băluță, Axente, Gavra. Au mai jucat: Buzbuchi, Hodorogea, Larie, Mitrea, Puțanu, Thiago, Nikolov, Mitriță, I. Șerban, Târnovan, B. Vasile, D. Gheorghe şi Boitoș.

Sursa foto: Academia Hagi