Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
01:31 14 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Regal al gimnasticii românești la Sala Sporturilor „Simona Amânar“ din Constanța (GALERIE FOTO)

ro

08 Jun, 2024 13:22 1052 Marime text
 
Sala Sporturilor „Simona Amânar“ din Constanța găzduiește, în această perioadă, un adevărat regal al gimnasticii românești, concursuri naționale la nivel de juniori, fete și băieți.
 
Printre partenerii Federației Române de Gimnastică, în ce privește organizarea, se numără și Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Constanța.
 
Evenimentul a debutat deja, cu întrecerile băieților, care se derulează și astăzi.
 
CAMPIONATUL NAȚIONAL INDIVIDUAL ȘI PE ECHIPE AL JUNIORILOR III ȘI CAMPIONATUL NAȚIONAL PE ECHIPE AL JUNIORILOR II ȘI I
     
Sâmbătă, 8 iunie 2024

11:00 – 14:00 Concurs
14:00 Festivitate de premiere.
 
În continuare, se vor derula:
 
CAMPIONATUL NAȚIONAL DE GIMNASTICĂ PENTRU TOȚI ȘI CONCURS NAȚIONAL DE GIMNASTICĂ ACROBATICĂ
 
Duminică, 9 iunie 2024
 
13:00 Festivitate de deschidere
13:15 Concurs Gimnastică pentru Toți
16:30 Concurs Gimnastică Acrobatică
19:00 Premierea participanților
 
CAMPIONATUL NAȚIONAL INDIVIDUAL ȘI PE ECHIPE AL JUNIOARELOR III ȘI II – ETAPA A II-A
 
Marți, 11 iunie 2024

16:30 – 16:45 Festivitate de deschidere
16:50 – 19:30 Concurs
19:40 Festivitate de premiere
 
Miercuri, 12 iunie 2024

14:05 – 20:45 Concurs pe echipe seria I, Nivel 7
20:55 Festivitate de premiere
 
Joi, 13 iunie 2024

10:20 – 15:50 Concurs
15:55 Festivitate de premiere
 
La întrecerile masculine participă peste 150 de gimnaşti, componenţi ai cluburilor CSM Cluj Napoca, LPS – CSM Bistrița, CSA Steaua, CSŞ Reșița, CSS Sibiu, CSS Arad, CSS1 Timișoara, CSS Lugoj, CSS Buzău, CSS Dinamo București, CSS Brașovia Brașov, LPS Târgu Mureș și CSM Reșița.

Federația Română de Gimnastică:
 

„La maratonul competițional început la Sala Sporturilor «Simona Amânar» din Constanţa cu campionatele naționale ale juniorilor la gimnastică artistică masculin s-au stabilit ierarhiile în întrecerile individuale și la echipe.
 
Darius Dorobanţu (CSŞ Dinamo) şi CSA Steaua au câştigat titlurile de campioni naţionali la juniori III, nivel 1 (8-9 ani), la individual, respectiv la echipe. Alături de Darius Dorobanţu, pe podiumul individual au mai urcat Markus Jonathan Costea (CSM Cluj Napoca) şi Luca Benaia Jivan (CSA Steaua).
 
La echipe, gimnaştii de la CSA Steaua (Luca Jivan, Tudor Ene, Vlad Predi, Ştefan Stoian Daniel Petre) au câştigat medalia de aur, fiind urmaţi de sportivii de la CSM Cluj (Markus Jonathan Costea, Răzvan Maniu, Victor Draşovean, Svitozar Tokioi), care au obţinut argintul şi de CSŞ Lugoj (Lucian Grasu, Dominic Urdaş, Gabriel Toma, Andrei Ardelean, Sasha Victor Curuţiu), medaliaţi cu bronz.
 
O diferență infima, de 25 de sutimi, a făcut diferența între primii doi clasați la individual la Campionatul național individual și pe echipe al juniorilor III, Nivel 2 (10-11 ani).
 
Rareș Petrache (CSȘ1 Timișoara) a câștigat medalia de aur, fiind secondat de Darrin Boldojar(CSȘ Dinamo). Pe locul al 3-lea, Darius Petre (CSA Steaua). Darrin Boldojar s-a revanșat alături de coechipierii săi, Davis Dumitrache și Ștefan Dorobanțu în competiția pe echipe. CSȘ Dinamo a câștigat titlul național, fiind urmat de CSȘ Lugoj și CSA Steaua.
 
La Juniori II, Nivel 3 (12-13 ani) și 4 (14-15 ani), și Juniori I, Nivel 5 (16-18ani) s-a organizat campionat national doar pe echipe, titlurile la cele 3 categorii fiind cucerite de CSȘ Lugoj, CSȘ Sibiu și CSȘ Dinamo.
 
4 echipe au fost înscrise în competiția Juniorilor II, Nivel 3, gimnaștii de la CSȘ Lugoj (Raul Ceclan, Dorin Opriș, Cristian Olteanu și Andres Tătar) câștigând cu un avans impresionant în fața reprezentanților CSȘ Sibiu (Fineas Morhan, Paul Tulban, Alexandru Tonca) - medaliați cu argint și ai CSȘ1 Timișoara (Mihnea Marc, Ștefan Vastagu, Alexandru Bumbar)- medaliați cu bronz.
 
La Juniori 2, Nivel 4, Torcică Sebastian, Alexandru Blidaru, Sebastian Mihai și Ernest Gyongy, componenții clubului CSȘ Sibiu au tranșat în favoarea lor duelul cu reprezentanții CSȘ Reșița (Paul Tîrlea, Albert Popescu, Alexandru Zapîrtan), la această categorie fiind înscrise doar două echipe.
 
Gimnaștii de la Dinamo (Ianis Diaconu, Andrei Constantinescu, Alexandru Ionescu) au câștigat medalia de aur la Juniori I, Nivel 5, pe podium urcând și CSȘ/CSM Reșița (Andrei Titi, Robert Aioanei, Alexandru Puiu) - argint și CSA Steaua ( David Puicea, Radu Iustin Mihai și Andrei Pușcașu) - bronz“.


Sursa foto: Facebook (Federația Română de Gimnastică, DJST Constanța)
 
Citește și:


UPDATE. Constanța
Gimnasta Andreea Preda, în două finale la Cupa Mondială. Pe ce loc s-a clasat la paralele
Urmareste-ne pe Google News
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp

Ti-a placut articolul?

Comentarii