01:13 20 09 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Un tânăr atlet constănţean a urcat pe podium alături de un vicecampion olimpic

01 Jul, 2013 00:00 2160 Marime text
Campionatul Național de atletism rezervat categoriilor seniori, tineret și juniori I şi-a programat la Bucureşti etapa a doua. Reprezentanții Constanței au urcat de cinci ori pe podium în prima zi de concurs. Trei dintre ei, toți de la CS Farul, și-au câștigat probele: Cristina Bujin la triplusalt (13,68 m), Cornel Bănănău (antrenor, Marian Ciser) la 110 m garduri (14,42 s) și Andreea Ogrăzeanu (antrenoare, Cristina Manea) la 100 m (11,37 s). Nadia Ilaș (Farul; antrenoare, Eveline Lisenco) a fost a doua la 100 m garduri (14,29 s), iar tânărul de 19 ani Cristi Boboc (LPS „Nicolae Rotaru”; antrenoare, Niculina Chiricuţă) a avut o evoluție foarte bună într-o companie selectă, terminând pe locul trei la triplusalt, cu 15,74 m. Boboc este cu 12 ani mai tânăr decât câștigătorul probei, titratul Marian Oprea (vicecampion olimpic), și cu trei ani mai mic decât ocupantul locului secund.

În aceeași probă, și-au încercat forțele cu sportivi mai mari, cu gândul la rezultate cât mai bune, și alți juni constănțeni: Marius Albu - 19 ani (LPS, locul 8 - 14,56 m / Niculina Chiricuţă), Valentin Ștefan Scanghel - 15 ani (Farul, doar 15 ani, locul 9 - 14,46 m / antrenori, Cecilia Gevat şi Alin Larion), David Spiridon - 18 ani (Farul, locul 10 - 14,45 m / Gevat şi Larion) şi Cristian Constantin - 17 ani (LPS, locul 11 - 13,78 m / antrenoare, Carmen Botea). De asemenea, pe locul şase a venit Adrian Dăianu (Farul), cu 15,28 m. În proba feminină de triplusalt, Andreea Lefcenco (Farul; antrenoare, Lenuţa Dragomir) a ocupat locul șase, cu 11,24 m, iar la 100 m o altă faristă, Maria Mazilu (antrenoare, Eveline Lisenco), s-a clasat pe patru, cu 12,35 s. Aseară, un alt constănțean s-a clasat pe locul întâi, Ionuț Grecu, de la CS Farul, care a realizat 6,94 m la săritura în lungime.

Sursa foto: Cristian Barbu