06:06 24 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

„Tricolorii“ au ratat calificarea la Mondiale

17 Jul, 2010 00:00 1174 Marime text

Naţionala de fotbal de plajă a României a ratat calificarea la turneul final al Campionatului Mondial, care va avea loc anul viitor în Italia.

„Tricolorii“ au pierdut ieri, în sferturile turneului de calificare, în faţa Ucrainei, cu scorul de 6-3. Marian Măciucă a deschis scorul în debutul primei reprize, iar Raj Cărăuleanu a dublat avantajul câteva minute mai târziu. Ucrainenii au redus din handicap prin Nazarenko, însă Măciucă reface repede diferenţa de două goluri cu o reuşită din foarfecă. Ucraina s-a apropiat la un singur gol, cu câteva momente înainte de finalul primei reprize. În partea a doua, România este dominată total, Ucraina reuşind să treacă pentru prima dată la conducerea meciului, intrând în avantaj în penultimul act, scor 4-3. Pe final de meci, formaţia noastră mai primeşte două lovituri şi pierde astfel calificarea la Campionatul Mondial. Chiar dacă părea cel mai accesibil adversar, Ucraina nu este nici pe departe o echipă slabă. Ucrainenii se laudă cu câştigarea trofeului Euro Beach Soccer Cup (echivalentul campionatului european în fotbal), în urmă cu trei ani. De asemenea, la Cupa Mondială din 2005 aceştia au ocupat locul 6, şi locul 3 la Liga Europeană din 2004.