19:23 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Tecău şi Lindstedt au pierdut finala de la 's-Hertogenbosch

19 Jun, 2011 20:00 1373 Marime text
tecau.jpgHoria Tecău şi Robert Lindstedt nu au mai reuşit performanţa de anul trecut, când au cucerit trofeul la 's-Hertogenbosch, şi au cedat în ultimul act al competiţiei de pe iarba olandeză.

Perechea româno-suedeză a fost învinsă dramatic în finala turneului dotat cu premii totale în valoare de 450.000 de dolari de cuplul format din italianul Daniele Bracciali şi cehul Frantisek Cermak, cu 6-3, 2-6, 10-8. Partida disputată sâmbătă s-a desfăşurat în două reprize, după ce ploaia a suspendat întâlnirea, când scorul era 1-1 la seturi. La reluare, în setul decisiv, italianul şi cehul au reuşit să se distanţeze la 9-6. Horia şi Robert au reuşit să salveze două mingi de meci însă s-au declarat până la urmă învinşi cu 10-8. În finala de anul trecut de la 's-Hertogenbosch, perechea româno-suedeză a trecut greu de Lulas Dlouhy şi Leander Paes, scor 1-6, 7-5, 10-7. Tecău şi Lindstedt vor merge la Londra, unde vor juca în cel de-al treilea turneu de Grand Slam al anului, pe iarba de la Wimbledon. Aici, cei doi au de apărat cea mai mare performanţă din carieră, reuşită anul trecut, când au ajuns până în ultimul act al întrecerii.