10:44 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Portul s-a impus fara probleme

24 Oct, 2005 00:00 1017 Marime text
Sambata dimineata, in cadrul etapei a zecea a Diviziei B la fotbal, stadionul constantean aflat in vecinatatea Bulevardului 1 Mai a fost gazda unui interesant derbi local, dintre Portul si Midia Navodari. Meciul a fost asteptat cu mult interes, mai ales ca noul antrenor al Midiei, Ioan Sdrobis dorea sa debuteze cu un succes in primul sau meci oficial in aceasta postura. Mai bine pregatite, gazdele nu au lasat insa nici o sansa adversarilor, castigand cu scorul de 3-0. Portul a deschis scorul in minutul zece prin Anghel, 1-0 fiind si rezultatul primei reprize. In a doua parte a jocului, in minutul 83, Boghitoi a inscris pentru 2-0, pentru ca in minutul 90, acelasi Anghel sa reuseasca dubla, stabilind astfel scorul final al partidei. Aceasta a fost cea de a patra victorie a Portului in actualul sezon, care a mai inregistrat pana acum doua remize si patru infrangeri. "Portuarii" se afla asadar pe locul noua, cu 14 puncte, in timp ce Midia (ultimul loc, sase puncte) nu reuseste sa iasa din criza. Tot sambata, Altay a remizat acasa la Medgidia, 0-0 cu Petrolul Moinesti si ramane pe pozitia a opta in clasamentul seriei B1, avand tot 14 puncte, dar cu un golaveraj superior fata de Portul Constanta. A patra formatie a judetului care activeaza in esalonul secund, Callatis Mangalia a pierdut cu 0-1 in deplasare, in fata formatiei Laminorul Roman. Echipa din Mangalia ramane si ea in subsol, pe locul 15, cu doar opt puncte din zece partide.