17:16 18 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

O bijuterie de gol a lui Gică Hagi, inclusă de France Football între cele mai frumoase reușite din Liga Campionilor

08 May, 2020 00:00 3766 Marime text

Prestigioasa publicație sportivă franceză France Football a realizat topul celor mai frumoase 50 de goluri din Liga Campionilor, iar pe locul 19 a fost plasată celebra reușită a lui Gică Hagi din partida Galatasaray Istanbul - AS Mocaco 3-2.

Meciul s-a jucat pe 12 septembrie 2000, în grupa D a Ligii Campionilor, ediția 2000/2001, iar Hagi a punctat, cu acea rachetă de pe stânga, de la peste 30 de metri, pentru 2-0, în minutul 29. Celelalte goluri au fost realizate de Jardel (16), Capone (80), respectiv Shabani Nonda (50) și Marco Simone (62 - din penalty), Galata reușind victoria pe final, după ce echipa franceză egalase la doi.
Galatasaray (antrenor, Mircea Lucescu) a jucat în acel meci cu: Taffarel - Bulent Korkmaz, Gică Popescu, Capone, Hakan Unsal, Emre, Okan Buruk (18 Bulent Akin), Suat Kaya, Hagi, Umit Davala (66 Hasan Șaș), Jardel (90 Marcio Mexerica). Claude Puel, tehnicianul lui AS Monaco, a mizat pe: Porato - Rafael Marquez, Christanval, Djetou, Philippe Leonard (10 John Arne Riise), Bruno Irles, Dabo, Bonnal (90 Farnerud), Ludovic Giuly, Marco Simone, Shabani Nonda (78 Dado Prso).
Gică Hagi nu a încheiat însă meciul pe gazon, fiind eliminat în minutul 69, iar cartonaș roșu a primit și un jucător de la adversari, Dabo, în minutul 71.

Sursa foto (cu rol ilustrativ): ZIUA de Constanța