13:56 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Micii fotbalişti din Valu lui Traian au câştigat două turnee de fotbal

17 Dec, 2013 00:00 5430 Marime text
Micii fotbalişti din Valu lui Traian au câştigat două competiţii de fotbal în sală: „Cupa Isis” şi „Cupa Fulg de Nea”. La prima întrecere, Şcoala Gimnazială nr. 1 Valu lui Traian (profesor-antrenor, Florin Bumb) s-a impus atât în secţiunea rural (unde a dispus în finală de Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu” din Costineşti), cât şi în marea finală, adjudecându-şi Supercupa, în urma victoriei (scor 6-3) cu câştigătoarea secţiunii urban, Şcoala Gimnazială nr. 39 „Nicolae Tonitza” Constanţa. Echipe participante: grupa urban - 1. Şcoala 39, 2. Şcoala Gimnazială nr. 7 „Remus Opreanu” Constanţa, 3. Şcoala Gimnazială nr. 2 „Grigore Moisil” Năvodari, 4. Şcoala Gimnazială nr. 12 „BP Hasdeu” Constanţa; grupa rural - 1. Şcoala Valu lui Traian, 2. Şcoala Gimnazială nr. 1 Poarta Albă, 3. Şcoala Gimnazială nr. 1 Castelu, 4. Şcoala Costineşti. La urban, finala a fost Şcoala 39 - Şcoala 2 Năvodari 4-2, iar la rural Şcoala Valu - Şcoala Costineşti 4-0.

„Cupa Fulg de Nea” s-a desfăşurat la Valu lui Traian, în organizarea AS Arsenal Constanţa şi AS Voinţa Valu lui Traian. Au evoluat patru echipe de copii născuţi în anul 2003 şi mai mici, clasamentul fiind: 1. Şcoala Valu lui Traian, 2. AS Real Năvodari, 3. AS Arsenal Constanţa, 4. AS Luceafărul 2013 Constanţa. Cel mai bun portar a fost desemnat Ianis Gene, de la Arsenal, iar titlul de cel mai bun jucător i-a revenit lui Ionuţ Manol, de la Valu lui Traian.