Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
11:19 28 05 2018 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Medalie de aur la Cupa Shin Dojo Adrian Roşca, de la CS Bogdan Ciubotariu, două victorii prin KO şi una după extra-round (galerie foto)

ro

11 Nov, 2015 00:00 1552 Marime text

Aflate printre participante la prima ediţie a Cupei Shin Dojo la Kempo K-1, de la Bucureşti, CS „Bogdan Ciubotariu“ Constanţa şi CS Năvodari au obţinut împreună 20 de medalii. La întrecere au concurat peste 200 de luptători din întreaga ţară.

CS Năvodari a cucerit 13 medalii (opt de aur, două de argint şi trei de bronz), rezultatele fiind: locul 1 - Nadia Cojocariu (7 ani), Robert Munteanu (8 ani), Sezgin Zeynep (10 ani), Florin Burcea (13 ani), Antonio Coman (11 ani), Alin Grădinariu (14 ani), Cornel Costea (16 ani),Vicenţiu Iantela (11 ani); locul 2 - Cezar Andrieş (18 ani), Alexandru Moldoveanu (11 ani); locul 3 - Petrică Purcaru (20 ani), Sebastian Ciolacu (11 ani), Damian Ungureanu (9 ani).
 
„Am demonstrat şi cu această ocazie că CS Năvodari e o forţă în kickboxing. Am participat cu 16 sportivi, iar în două dintre finale s-au întâlnit luptători de la clubul nostru. Doar trei copii de la CS Năvodari nu au reuşit să ia o medalie, fiind începători şi fără prea mare experienţă. A fost o întrecere cu mulţi participanţi, astfel că s-au disputat multe meciuri, medaliile fiind foarte muncite. Sunt extrem de mulţumit de sportivii mei, care s-au dovedit pregătiţi şi au un moral bun înainte de cel mai mare concurs de arte marţiale din România la care vom participa, Judgement Day Word Cup“, a declarat Marcel Jipeanu, instructor la CS Năvodari.

Remarcat de Amatto Zaharia, preşedintele Federaţiei Române de Kempo

CS „Bogdan Ciubotariu“ a concurat cu opt sportivi, obţinând şapte medalii: două de aur - Adrian Roşca (a câştigat toate cele trei meciuri, două prin KO şi unul după extra-round), Ştefan Sita (a avut tot trei meciuri); trei de argint - Alexandru Regep (patru meciuri), Onur Khaled (trei meciuri), Antonio Stoienciu (un meci); două de bronz - Nicolae Constantin (trei meciuri), Cristian Barbu (trei meciuri).

 

„Sportivii noştri au dat dovadă de voinţă şi respect, încercând să câştige cât mai multe medalii“, a spus Samir Regep, instructor principal la CS „Bogdan Ciubotariu“. „Adrian Roşca a susţinut trei fight-uri în sistem piramidal. Două le-a încheiat prin KO, iar în finală a fost nevoie de extra-round, în care sportivul nostru şi-a lăsat adversarul fără aer. Amatto Zaharia, preşedintele Federaţiei Române de Kempo, a remarcat devotamentul şi seriozitatea lui Adrian, despre care a spus că e un luptător cu stil şi de viitor“, a spus şi Demirel Gelil, preparator fizic la „Bogdan Ciubotariu“. Clubul constănţean va participa la Judgement Day cu cinci sportivi: Adrian Roşca, Gabriel Sandea, Alexandru Regep, Nicolae Constantin şi Ştefan Sita.

„Am fost o adevărată echipă“

Ionel Crînguş, cel care-i pregăteşte pe sportivii de la Kempo Rebel Fighters Constanţa, a avut în concurs la Cupa Shin Sojo şase luptători, bilanţul fiind un loc întâi, un loc doi şi două locuri trei. „Am fost o adevărată echipă. Toţi copiii au depus efort“, a spus Ionel Crînguş.

Ti-a placut articolul?

Comentarii