09:01 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Incredibil! Deşi a avut 2-0 şi penalty, FC Farul a ratat victoria cu Rapid CFR Suceava Giani Nedelcu - „N-am cuvinte!“ (video)

10 Mar, 2016 00:00 4327 Marime text

Având ca obiectiv promovarea în Liga 1, FC Farul şi-a pus o nouă piedică. După 0-4 la Brăila (în prima rundă din 2016), „marinarii“ au ratat incredibil victoria în meciul de ieri, din deplasare, cu Rapid CFR Suceava, din etapa a 21-a a Ligii a 2-a, o partidă în care au irosit o sumedenie de ocazii.

Scorul final a fost 2-2, după ce Farul a condus cu 2-0 în minutul 78, în urma reuşitelor lui Pătulea (65 - din penalty) şi V. Munteanu (78). La acest scor, „marinarii“ au beneficiat de o nouă lovitură de pedeapsă, în minutul 80, pe care Pătulea a ratat-o de data aceasta. Şi, în loc de 3-0, la final s-a înregistrat 2-2, după ce gazdele au punctat în minutele 85 (Boiciuc) şi 90+2 (Tudorache)!

FC Farul (antrenor, Constantin Gache) a jucat cu: Negrilă - Ţăranu, Fl. Pătraşcu (cpt.), Fl. Popa, Murgoci - V. Munteanu, Vezan, Ad. Ionescu, Tigoianu (89 Pungă) - Pătulea, C. Neagu (83 Milea). Echipa lui Rapid CFR Suceava (antrenor, Costel Ilie) a fost: Niga - D. Bălan, Cl. Velescu, D. Ciobanu, D. Semeghin (cpt.) - Golofca (69 Bâgu), Sfrijan, G. Apostol (69 Tudorache), Plămadă - M. Negru (54 Gheorghiciuc), Boiciuc.

„N-am cuvinte! A fost ori indolenţă, ori prea multă îngâmfare, ori lipsă de dresor. La 2-0, trebuie să închizi jocul. În obiectivul pe care îl avem noi orice punct contează“, a declarat, supărat, Giani Nedelcu, preşedintele Consiliului Director al FC Farul. Întrebat dacă se gândeşte la eventuale măsuri sau sancţiuni, Nedelcu a spus: „Să vedem, nu ştiu“.

„Am pierdut victoria printre degete. Am avut 2-0 şi conduceam jocul. Pentru o echipă care îşi doreşte ceva e nepermis să greşeşti de maniera aceasta, în ultimele minute. Păcat, acesta e fotbalul. Pe lângă acel penalty ratat, am avut şi alte ocazii. Nu aveam voie să luăm acele două goluri. Le-am făcut cadou gazdelor un punct. Am condus ostilităţile în teren, dar până la urmă de pomană“, a declarat Constantin Gache.

Ieri, în seria Farului s-au mai jucat meciurile: Dacia Unirea Brăila - Rapid Bucureşti 1-1, Oţelul Galaţi - ACS Berceni 0-2, SC Bacău - CS Baloteşti 1-1, Bucovina Pojorâta - Ceahlăul Piatra Neamţ 3-3 şi Gloria Buzău - Academica Clinceni 0-2. Dunărea Călăraşi a avut rundă liberă. Clasament: 1. Rapid - 43p, 2. Călăraşi - 39p, 3. Brăila - 38p, 4. Clinceni - 36p, 5. Farul - 32p, 6. Bacău - 29p, 7. Berceni - 28p, 8. Buzău - 26p, 9. Suceava - 23p, 10. Baloteşti - 18p, 11. Pojorâta - 16p, 12. Oţelul - 12p, 13. Ceahlăul - 10p. În etapa viitoare, FC Farul va întâlni la Constanţa SC Bacău, meciul fiind programat marţi, 15 martie, de la ora 19.00, în direct la Digi Sport.