15:47 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Încă un succes în deplasare pentru baschetbaliştii de la Athletic Neptun Constanţa

09 Oct, 2021 21:33 2772 Marime text

• Cel mai bun marcator al echipei de pe litoral a fost Devante Wallace, cu 23 de puncte.

Etapa a treia a Ligii Naţionale de baschet masculin a adus faţă în faţă, astăzi, în capitală, Rapid Bucureşti şi BC Athletic Neptun Constanţa.

Confruntarea a avut ca învingătoare echipa de pe litoral, care s-a impus cu 85-80, după ce a câştigat trei dintre cele patru sferturi, conducând şi la pauză, scor 46-45.

Pe sferturi, scorul în partida Rapid - Constanţa a fost 15-24, 30-22, 13-14, 22-25.

Pentru BC Athletic Neptun au marcat Devante Wallace - 23p, Maxwell Darling - 20p, Zan Kosic - 15p, Jakob Lowrance - 14p, Vlad Corpodean - 6p, Mario Lazăr - 4p şi Cristian Mâinea - 3p.

BC Athletic Neptun Constanța se impune cu CS Rapid București, în deplasare la Sala Rapid cu 85-80.

Max Darling își face debutul pentru Gladiatorii din Tomis și o face cum nu se poate mai bine. Jucătorul din Noua Zeelandă încheie cu 20p, 7 recuperări, 1 blocaj.

Devante Wallace încheie meciul cu 23p, 2 recuperări, o pasă decisivă și un blocaj, Žan Kosič 15p, 8 pase decisive, 7 recuperări, o intercepție.

Pentru BC Athletic Neptun Constanța urmează un meci pe teren propriu cu CSM Miercurea Ciuc, sâmbătă, 16 Octombrie de la ora 17.00. Team is everything!, este mesajul BC Athletic Neptun.

În cele două partide jucate până acum în campionat, formaţia constănţană a realizat tot atâtea victorii, ambele în deplasare, disputa din etapa a doua, de pe litoral, cu CSM Galaţi, fiind amânată.

Sursa foto (cu rol ilustrativ): Facebook (BC Athletic Neptun)