13:34 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

UPDATE. Imagini de la eveniment Rugbyştii de la Tomitanii, victorie la Constanţa cu Bucovina Suceava (galerie foto)

11 Mar, 2018 12:17 2215 Marime text
Echipa masculină de rugby Tomitanii Constanţa susţine astăzi primul meci din returul Diviziei Naţionale de seniori, contând pentru etapa a opta.

Lideri în clasament, jucătorii pregătiţi de Cristian Cojocaru întâlnesc la Constanţa, pe stadionul „Mihai Naca“, la această oră, Bucovina Suceava, formaţie aflată pe locul şapte (penultimul).

Tomitanii au început meciul în alcătuirea: Popa, Tutunea, Sasu, Macoveanu, Zaharia Picincu, Alexe, Drelciuc, Boboc, Afloare, Lolea, Coman, Sola, Cucoş, Stefăroi şi Pădureanu. Rezerve: Don, Zârnea, Părăleşte, Tăbuş, Homiuc, Cotiujanu şi Burlacu.

Scorul la pauză a fost 17-3 pentru Tomitanii. În acest moment, se dispută repriza a doua, scorul urcând la 29-6 în favoarea Tomitanilor.

UPDATE:

Meciul s-a încheiat. Echipa gazdă s-a impus cu 36-9. Tomitanii au obţinut o victorie cu punct bonus, graţie a şase eseuri (câte trei în fiecare repriză), realizate de Boboc (2), Coman (2), Ştefăroi şi Alexe, şi a trei transformări (Lolea - 2 şi Homiuc). Punctele oaspeţilor au venit din cele trei lovituri de pedeapsă ale lui Creţu.

Meciul Tomitanii - Bucovina Suceava s-a disputat în devans, gazdele răpunzând pozitiv cererii formaţiei sucevene.

Celelalte partide ale etapei se joacă pe 17 martie, după programul: CS U AV Arad - CS Năvodari (ora 10.00), RC Bârlad - Ştiinţa Petroşani (10.00) şi RCM Galaţi - Gloria Buzău (14.00).

Clasament: 1. Tomitanii - 35p, 2. Gloria Buzău - 25p, 3. CS Năvodari - 24p, 4. RC Bârlad - 20p, 5. Ştiinţa Petroşani - 15p, 6. RCM Galaţi - 11p, 7. Bucovina Suceava - 8p, 8. CS U AV Arad - 5p.

Sursa foto: ZIUA de Constanţa