06:03 20 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

HC Dobrogea Sud Constanţa, victorie în partida cu CSM Bacău

03 Feb, 2021 16:08 2719 Marime text
  • Echipa constănţeană a acumulat 36 de puncte în clasamentul Ligii Naţionale.

Echipa masculină de handbal HC Dobrogea Sud Constanţa a debutat cu victorie, astăzi, la turneul de la Sfântu Gheorghe al Ligii Naţionale.

În etapa a 16-a, prima din retur, formaţia de pe litoral a întâlnit CSM Bacău, de care a dispus cu 29-22 (14-10).

A fost primul meci pe 2021 pentru HCDS, care, în urma victoriei, a acumulat 36 de puncte în clasament (12 victorii şi trei eşecuri în 15 partide) şi se află pe locul trei.

Am început anul așa cum ne-am propus: cu o victorie în prima etapă din retur: 29-22 (14-10) cu CSM Bacău. Meciul jucat în Sepsi Arena din Sfântu Gheorghe a fost dominat de echipa noastră, care a condus în permanență după o tatonare de 10 minute. Șandru și Komogorov au aruncat precis de la 9 metri și au marcat câte 3 goluri. A fost 14-8, în minutul 28, dar băcăuanii au revenit pe finalul reprizei și au amânat verdictul pentru partea secundă: 14-10 la pauză. Dubla lui Nikolic ne-a dus la 16-10, dar elevii lui Sandu Iacob s-au încăpățânat să se “agațe” de șansa lor, în ciuda superiorității nete arătate de “delfini”. A fost 18-14 (minutul 40), 19-15 (min.45), 21-16 (min.50), 23-16 (min.53) și 24-20 (min.57), scor la care o boltă de efect a lui Komogorov și o paradă a lui Vasile au adus desprinderea decisive. S-a încheiat 29-22, un succes concludent și un debut perfect pentru echipa antrenată de Djordje Cirkovic și George Buricea. Arbitrii Pârvu și Potârniche au dictat nu mai puțin de 10 eliminări de două minute în tabăra echipei noastre, se arată pe site-ul oficial al HCDS.

Sunt foarte mulțumit de joc. Am primit doar 22 de goluri, apărarea a mers bine, asta înseamnă seriozitate. Am controlat meciul din minutul 10. Foarte ciudat mi se pare că 20 de minute am jucat cu om în minus. Dar asta a fost. Am luat 3 puncte, sunt mulțumit. Urmează meciul cu Botoșani și, la fel, vrem să câștigăm, să luăm 6 puncte de la acest turneu, așa cum ne-am propus, a declarat Djordje Cirkovic, antrenorul principal al HC Dobrogea Sud, conform sursei citate.

A fost un meci cu încărcătură foarte mare, cu o echipă care a jucat foarte bine finalul de tur. Ne așteptam să fie greu. Este o victorie foarte importantă. Mâine, cel puțin pe hârtie, ne așteaptă un meci mai ușor, dar nu trebuie desconsiderată echipa Botoșaniului. Trebuie să-l tratăm de la început până la sfârșit foarte serios, să luăm cele 3 puncte, a spus şi handbalistul Daniel Susanu.

Au evoluat:

CSM Bacău (antrenor, Sandu Iacob): Tamaș, Cozma, Freiwald - Rotaru 2 goluri, Coric 4, Crnoglavac 4, Stănică 1, M.Bujor 5, G.Bujor 1, Gal 1, Târzioru 2, Brăescu 1, Păunică 1.

HC Dobrogea Sud (antrenori, Djordje Cirkovic şi George Buricea): Iancu, Vasile - Șandru 5 goluri, Komogorov 6, Nikolic 4, Andrei 3, Buricea, Chikovani, Simovic 2, Susanu 4, Nistor 1, Chiuffa 3, Ilie 1, Stănescu, Bruj.

Mâine, echipa constănţeană va întâlni la Sfântu Gheorghe, în etapa a 17-a, CS Magnum Botoşani, ultima clasată.