17:30 28 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

HC Dobrogea Sud Constanța, victorie cu CSM Făgăraș în Liga Națională

07 Feb, 2020 19:34 2313 Marime text
Echipa masculină de handbal HC Dobrogea Sud Constanța a susținut în această seară meciul din etapa a 17-a a Ligii Naționale, întâlnind în deplasare CSM Făgăraș.

Formația de pe litoral și-a confirmat statutul de favorită și s-a impus cu 27-25, după ce gazdele au condus cu 12-11 la pauză.

Pentru HC Dobrogea Sud au marcat Ciprian Șandru - 8 goluri, Zoran Nikolic - 4, Fabio Chiuffa - 4, Ionuț Nistor - 3, Dejan Malinovic - 2, George Buricea - 2, Irakli Chikovani - 2, Csog Vencel - 1 și Alexandru Andrei - 1.

În clasament, HC Dobrogea Sud se află pe locul cinci, cu 30 de puncte, având nouă victorii, trei egaluri și cinci înfrângeri în 17 partide.

Am câștigat la Făgăraș și am ajuns la 15 meciuri consecutive fără înfrângere! Băieții noștri s-au impus cu 27-25, după un meci în care au înfrânt cu greu rezistența Făgărașului. Mai greu, mai frumos! Am condus în prima repriză, mai tot timpul, dar gazdele au revenit și au intrat în avantaj la pauză, 12-11. S-a făcut 19-17 în minutul 45, pe fondul paradelor lui Grigoraș, dar am marcat trei goluri la rând și am întors la 20-19 pentru noi. O contră rapidă a lui Chiuffa și un gol de la semicerc marcat de Nikolic, dintr-o pasă de zile mari a lui George Buricea, au fost semnalul revenirii. Apărarea a strâns rândurile, iar în atac Șandru și Chikovani au găsit soluții de finalizare cu aruncări „de afară”. Ne-am desprins decisiv la 26-23, în minutul 56, iar Iancu le-a închis poarta brașovenilor, care s-au resemnat cu o evoluție bună. Ciro a cerut time-out-rile la momentul oportun și a condus echipa către un succes fără emoții, pe final. 27-25 și suntem la doar 2 puncte de podium! Campioana Dinamo 39 puncte (15 meciuri) este urmată de Turda 32p (15m), Steaua 30p (17m), HCD 30p (17m), CSM București 29p (16m), Dunărea Călărași 25p (16m), Politehnica Timișoara 23p (16m), se arată pe site-ul oficial al HC Dobrogea Sud.

Echipa constănțeană va reveni pe teren propriu în campionat în etapa a 18-a, joi, 13 februarie, de la ora 17.00 (în direct la TVR2), contra formaţiei CSM Focşani 2007 (locul 9, cu 22 de puncte).

Sursa foto (cu rol ilustrativ): ZIUA de Constanța