19:31 20 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

HC Dobrogea Sud Constanța s-a calificat în turneul Final Four al Cupei României

30 Apr, 2022 12:37 2203 Marime text
  • „Delfinii“, victorie în deplasare în sferturi.

Echipa masculină de handbal HC Dobrogea Sud Constanța a obținut astăzi calificarea în turneul Final Four al Cupei României.

Formația de pe litoral a atins faza semifinalelor după ce a trecut în sferturi, în deplasare, de CSM Bacău, scor 29-25 (13-12).

Pentru HCDS au marcat Stankovic – 7 goluri (3 de la 7 m), Caba – 6, Susanu – 4, Chikovani – 4, Ilie – 3, Komogorov – 2, Al. Andrei – 1, Nikolic – 1 și T. Ștefan - 1.

Mergem în semifinalele Cupei României!

Victorie 29-25 cu CSM Bacău. Bravo, băieți!

După o primă repriză mai echilibrată, delfinii au ridicat nivelul de joc și concentrare în repriza a doua și au rezolvat meciul și soarta calificării.

Final Four-ul Cupei se va juca în 14-15 mai.

Echipele calificate până acum: HCD, Dinamo și Baia Mare. A patra echipă va fi Steaua șau "U" Cluj.

Următorul nostru meci se va juca joi, 5 mai, de la ora 16:00 la Focșani, în antepenultima etapă de campionat (live pe TVR 2). Hai, Constanța!, este mesajul de pe pagina de Facebook a HCDS.

În prima repriză, la scorul de 4-1 pentru gazde, antrenorul formației de la malul mării, George Buricea, a cerut time-out, moment important pentru desfășurarea ulterioară a meciului.

„Ce facem, am venit la Bacău în plimbare?“, le-a spus George elevilor săi, dându-le și sfaturile pentru mai departe.

De asemenea, l-a introdus pe Liviu Caba în joc, iar de la 1-4 scorul a devenit 7-5 pentru HCDS.

Până la pauză, Caba a marcat de cinci ori!

De asemenea, foate bine a intrat în joc și pivotul Daniel Susanu, cu patru goluri după pauză.