03:03 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

HC Dobrogea Sud Constanţa, înfrângere în meciul cu Potaissa Turda

17 Dec, 2020 21:14 2166 Marime text
  • Potaissa Turda şi HC Dobrogea Sud s-au întâlnit la Sfântu Gheorghe în etapa a 13-a a Ligii Naţionale.
Echipa masculină de handbal HC Dobrogea Sud Constanţa a zi a treia înregistrat astăzi a treia înfrângere stagională în sezonul 2020/2021 al Ligii Naţionale.

În etapa a 13-a de campionat, formaţia de pe litoral, aflată pe locul trei în clasament, a întâlnit, în turneul de la Sfântu Gheorghe, a doua clasată, Potaissa Turda, cele două echipe fiind însă la egalitate de puncte înaintea partidei.

Cu un lot incomplet, neputând folosi, din pricina problemelor de sănătate, opt handbalişti (Ionuț Iancu, Dani Vasile, Ionuț Nistor, Igor Radojevic, Irakli Chikovani, Nebojsa Simovic, Onur Ersin, Ionuț Stănescu și Andrei Bruj), HCDS a luptat cât a putut de bine, dar, în final, a trebuit să se recunoască învinsă, scor 36-32 (17-16) pentru Potaissa.

„Meci foarte bun făcut de echipa noastră în Sepsi Arena din Sfântu Gheorghe. Fără câțiva titulari, misiunea de a câștiga duelul european cu Turda s-a dovedit imposibilă, chiar dacă băieții noștri s-au bătut admirabil pentru victorie. Au revenit de la 4-9, în minutul 13, și 8-14, în minutul 20, dar și de la 10-15, cu o serie senzațională de 6 goluri, la 16-15! Totuși, Potaissa a intrat în avantaj la pauză, 17-16, și, după câteva tentative de desprindere anulate de handbaliștii noștri, au reușit să încline balanța victoriei în favoarea lor. La 32-30, cu om în plus, Dragas i-a dus pe ardeleni la 33-30, în minutul 55, și Turda a gestionat finalul: 36-32”, se arată pe site-ul oficial al clubului de pe litoral.

Au jucat:

Potaissa Turda (antrenor, Horațiu Gal): Șelaru, Irimuș – Szoke 11 goluri (1x7m), Dragas 5, Pavel 4, Iancu 4, Ghiță 3, Talas 3, Pop 3, Lazăr 1, Cîntec 1, Savic 1.

HC Dobrogea Sud (antrenor, Djordje Cirkovic): Chilianu, Preda – Șandru 9 goluri (1x7m), Chiuffa 5, Komogorov 4, Susanu 4, Andrei 4, Blazevic 3, Ignat 2, Ilie 1 (1), Buricea, Nikolic, Moroșanu.

În urma acestei înfrângeri, HCDS rămâne pe locul trei în clasament, cu 30 de puncte, după zece ictorii şi trei eşecuri.

Pe primul loc în clasament e Dinamo, cu 39 de puncte, urmată de Potaissa, cu 33 de puncte. HC Dobrogea Sud are trei puncte avans faţă de echipa de pe poziţia a patra, CSM Bucureşti.

Sursa foto: Facebook (HC Dobrogea Sud)