12:39 23 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

„Sub semnul echilibrului” HC Dobrogea Sud Constanța a pierdut derby-ul cu Dinamo

27 Nov, 2020 20:37 2286 Marime text
  • Meciul Dinamo - HCDS a contat pentru etapa a 11-a Ligii Naționale.

Echipa masculină de handbal HC Dobrogea Sud Constanța a înregistrat în această seară a doua înfrângere stagională, pierzând derby-ul cu Dinamo București, jucat la București.

Partida, care a opus primele două echipe din clasament înaintea partidei, Dinamo - 1, HCDS - 2, a contat pentru etapa a 11-a a Ligii Naționale și le-a revenit dinamoviștilor cu 22-19 (8-7).

Derby-ul a început și s-a încheiat sub semnul echilibrului. Băieții noștri au intrat bine în meci, au condus aproape o repriză, apoi Dinamo a intrat cu un avantaj minim la pauză, 8-7. Cu un plus de luciditate în anumite momente și fără câteva decizii greu de înțeles ale arbitrilor, am fi putut întoarce din nou scorul, dar Dinamo și-a majorat avantajul după minutul 45. Chiar și așa, Komogorov a perforat poarta lui Heidarirad cu o serie devastatoare de 5 goluri, între minutele 51 și 58, și ne-a adus la un gol de egal: 18-19! Gavriloaia a făcut 20-18, dar Ilie a răspuns imediat: 19-20. Botea a scos 7 metri și Asoltanei n-a ratat. Shebib a stabilit scorul final la ultima fază, când totul era jucat, se arată pe site-ul oficial al HC Dobrogea Sud.

Au evoluat:

Dinamo (antrenori, Constantin Ștefan și Sebastian Bota): Heidarirad - Gavriloaia 6 goluri, Asoltanei 5 (3x7m), Negru 2, Vrankovic 1, Botea 1, Bannour 2, Hebo 3, Vujic, Shebib Mamhoud 1, Mousavi, Savenco 1, Hanțaru.

HC Dobrogea Sud (antrenori, Djordje Cirkovic și George Buricea): Iancu, Vasile - Komogorov 7 goluri, Ilie 5 (3x7m), Nikolic 1, Nistor 1, Buricea 1, Andrei 1, Chikovani 1, Șandru, Susanu 2, Onur, Radojevic, Simovic, Blazevic.

Evoluția scorului: 4-4 (min.16), 5-6 (min. 24), 8-7 (min. 30), 13-12 (min. 45), 17-13 (min. 50), 19-18 (min. 58).

Dinamo continuă să fie lider în ierarhie, cu punctaj maxim, în timp ce HC Dobrogea Sud a coborât pe locul trei, dar la egalitate de puncte, 27, cu a doua clasată, Potaissa Turda.

În 11 partide disputate, echipa de pe litoral a înregistrat nouă victorii și două înfrângeri.

În etapa a 12-a, care se va desfășura tot la București, HCDS va întâlni CSU Din Suceava.

Sursa foto: Facebook (HC Dobrogea Sud)