22:58 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

UPDATE HC Dobrogea Sud Constanţa a acces în turneul Final Four al Cupei României

27 May, 2021 12:20 3125 Marime text
  • Formaţia de pe litoral a învins SCM Politehnica Timişoara în partida de azi din sferturi.

Echipa masculină de handbal HC Dobrogea Sud Constanţa a intrat astăzi în careul de aşi al Cupei României, calificându-se în turneul Final Four, după ce a trecut în sferturi de SCM Politehnica Timişoara.

Partida s-a jucat în sala Rapid din Bucureşti, iar HCDS s-a impus cu 29-24 (16-11).

Un succes obținut la capătul unui meci pe care delfinii l-au controlat de la început până la sfârșit. Am fost mereu în avantaj, ne-am desprins practic decisiv în ultimele 10 minute ale primei reprize, când am mărit ecartul față de adversari de la 2 la 5 goluri, pentru 16-11 la pauză. Bănățenii s-au mai apropiat o dată, 21-23, în minutul 49, după care am apăsat pedala de accelerație și ne-am dus spre o victorie clară, fără emoții, se arată pe site-ul oficial al HCDS.

Pentru echipa de pe litoral au evoluat: Iancu, Vasile - Nistor 7 goluri (5x7m), Komogorov 6, Ignat 5, Ilie 4, Susanu 2, Buricea 2 (1), Andrei 2, Nikolic 1, Simovic, Chiuffa.

HC Dobrogea Sud va juca în semifinale sâmbătă, în Sala Polivalentă din Bucureşti.

Celelalte partide din sferturi se joacă tot astăzi, în sala Rapid, după programul: Minaur Baia Mare - CSM Bacău (de la ora 13.10), Potaissa Turda - Steaua București (de la ora 15.50, în direct la TVR2) şi CSM București - Dinamo București (de la ora 18.25, în direct la TVR1).