20:27 28 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Fotbaliștii constănțeni, în finală la turneul „Roma Caput Mundi"

18 Jan, 2013 22:56 2611 Marime text
robert.jpgCei doi fotbaliști constănțeni de la echipa națională Under-18, fundașul dreapta Robert Băjan (FC Farul) și stoperul Robert Hodorogea (FC Viitorul) s-au calificat cu România în finala turneului „Roma Caput Mundi", care se dispută în Italia. În ultimul meci din grupa A, tricolorii au învins echipa CR Lazio la penalty-uri, urmând să întâlnească în ultimul act Naționala de amatori a Italiei (astăzi, de la ora 10.00). În disputa cu Lazio, încheiată cu scorul de 0-0 după 90 de minute, atât Băjan, cât și Hodorogea au jucat tot meciul, iar jucătorul Viitorului a înscris unul dintre golurile României de la loviturile de departajare.

Tricolorii s-au impus și în precedentele două partide din serie: 5-0 cu selecţionata Colegiilor din Anglia și 1-0 cu San Marino. În prima confruntare, Băjan și Hodorogea au fost titulari și au jucat toate minutele, faristul - fundaș dreapta, reprezentantul Viitorului - stoper. În a doua confruntare, Băjan a asigurat flancul drept al defensivei până în minutul 70, iar Hodorogea a fost rezervă.

Sursa foto: Facebook