05:13 06 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Farul a incheiat turneul din Bulgaria

31 Jan, 2006 00:00 596 Marime text

# "Marinarii" au pierdut cu 0-2 partida amicala cu formatia Kairat Alma Ata, din Kazahstan, adversarii inscriind in minutele 65 si 85 * Ion Barbu a fost eliminat catre finalul jocului * Partida contra echipei FC Aksacovo, care ar fi trebuit sa se desfasoare sambata, a fost anulata la cererea bulgarilor * Farul Constanta s-a intors ieri acasa, iar pe 8 februarie va pleca in Cipru, unde va sta pana pe 22 ale aceleiasi luni

Echipa Farul Constanta a pierdut, cu scorul de 0-2, meciul amical sustinut, duminica, in compania formatiei Kairat Alma Ata, din Kazahstan, ultimul din cadrul turneului de pregatire din Bulgaria. Golurile adversarilor au fost inscrise in minutele 65 si 85, dintr-o faza de contraatac si o lovitura libera. Spre final, urmare a unor proteste la adresa brigazii de arbitri, Ion Barbu a fost eliminat de pe teren. Tehnicianul sarb Momcilo Vukotici a trimis pe teren urmatorii jucatori: G. Curca - Farmache, I. Barbu, Gheara, L. Florea - Gurita, Lungu, Schiopu, Voiculet - Liviu Mihai, Tibor Moldovan. In repriza secunda au mai evoluat portarul Vlas si jucatorii de camp Pascovici, Apostu, Viorel Gheorghe si Pacurar. Farul a revenit ieri din Bulgaria, unde a mai disputat doua jocuri de verificare in compania echipei Marinei militare bulgare (5-0), precum si a formatiei Beroe Stara Zagora (3-1). Constantenii ar mai fi trebuit sa dispute un amical si sambata, in compania formatiei din liga a treia bulgara, FC Aksacovo, dar acesta a fost anulat. FC Aksacovo ar fi trebuit sa inceapa pregatirea cu mai multe zile in urma, dar vremea nefavorabila a impiedicat-o sa faca acest lucru. Din acest motiv, conducatorii echipei bulgare au preferat sa nu trimita jucatorii pe teren fara nici o zi de antrenament "in picioare". Farul Constanta va mai efectua un stagiu de pregatire in Cipru, in perioada 8-22 februarie, unde va disputa sase sau sapte meciuri amicale.