20:32 08 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Cupa EHF HC Dobrogea Sud, eșec la Constanța în turul dublei manșe cu echipa maghiară Csurgoi

05 Oct, 2019 19:48 2417 Marime text
Sala Sporturilor din Constanța a găzduit, în această seară, meciul de handbal masculin dintre HC Dobrogea Sud și Csurgoi KK, din Ungaria,
contând pentru prima manșă a turului doi din Cupa EHF.

Partida le-a revenit oaspeților, scor 24-22 (12-9).

Nu am reușit rezultatul dorit în această seară. A fost schimbarea de atitudine așteptată, s-a jucat cu inima, băieții s-au bătut pentru fiecare minge, dar au ratat prea mult, iar adversarii ne-au taxat. Arbitrajul a fost de meci în deplasare și am pierdut frâiele jocului încă din prima repriză. Și, totuși, am revenit de la 4-11 la 9-12 la pauză și am reușit apoi să trecem în avantaj: 19-18! Csurgo s-a impus până la urmă cu 24-22 și are prima șansă la calificare. Noul antrenor, Djordje Cirkovic, a debutat cu o înfrângere, dar este încrezător că echipa poate evolua în bine, se arată pe site-ul oficial al HC Dobrogea Sud.

Pentru echipa gazdă au marcat Nikolic - 5 goluri, Malinovic - 4, Chikovani - 4, Andrei - 3, Simovic - 2, Omar - 2, Chiuffa - 1 și Rotaru - 1. Cel mai bun marcator al oaspeților a fost Hanusz, cu cinci reușite.

Returul se va disputa în Ungaria pe 12 octombrie.

Sursa foto (cu rol ilustrativ): ZIUA de Constanța