22:59 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

UPDATE. Calificare în sferturi HC Dobrogea Sud, mesaj pentru Javier Humet, la meciul din Cupa României

25 May, 2021 15:50 3405 Marime text
  • Formaţia de pe litoral a întâlnit în optimi CS Magnum Botoşani.

Echipa masculină de handbal HC Dobrogea Sud Constanţa s-a calificat astăzi în sferturile Cupei României.

Formaţia de pe litoral a avut liber în turul întâi, iar în partida din optimi, jucată la Bucureşti, a întâlnit CS Magnum Botoşani, de care a dispus cu 32-28 (17-14).

HCDS va susţine meciul din sferturi joi, 27 mai.

Astăzi am început cursa pentru câștigarea Cupei României. În optimile de finală, am întâlnit-o pe Magnum Botoșani, echipă care a retrogradat din Liga Zimbrilor, dar care a intrat pe teren hotărîtă să își vândă scump pielea. Am condus cu 7-1 și 16-9, însă adversarii au reușit să reducă diferența la doar 3 goluri până la pauză, 14-17. În repriza secundă, băieții noștri s-au desprins: 21-16 (minutul 35), 23-17 (minutul 39), 27-20 (minutul 45), 29-22 (minutul 50). Un meci în care Djordje Cirkovic a putut pregăti mai bine echipa pentru duelul din sferturile de finală, cu învingătoarea optimii Poli Timișoara - HC Buzău (ora 15.50), se arată pe site-ul oficial al clubului constănţean.

Au evoluat:

HC Dobrogea Sud (antrenori, Djordje Cirkovic şi George Buricea): Iancu, Vasile - Nistor 6 goluri, Andrei 5, Stănescu 4, Ignat 3, Simovic 3, Susanu 3, Chiuffa 3, Ilie 2, Nikolic 1, Ostace 1, Komogorov 1, Bruj.

Magnum Botoșani (antrenor, Florin Ciubotariu): Nicolaevici - Negru 7 goluri, Adomnicăi 6, Leșniuc 5, Farcaș 4, Lakovic 3, Lazurcă 3, Vamanu, Crăciunescu.

Înaintea meciului cu CS Magnum Botoşani, handbaliştii HCDS au prezentat un banner cu mesajul „Suntem alături de tine!”, adresat fostului jucător al Constanţei Javier Humet, care trece prin clipe sfârşietoare, după ce soţia sa, Ana Ayda (constănţeancă, mamă a trei copii), s-a stins din viaţă la numai 33 de ani.

UPDATE:

HC Dobrogea Sud va întâlni în sferturi Poli Timişoara, care a învins în optimi HC Buzău 2012 cu 34-29 (19-16).

Sursa foto: Facebook (HC Dobrogea Sud)