15:21 18 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Baschet Club Farul a ratat în ultimele secunde prima victorie în Liga Naţională

05 Nov, 2012 00:00 1384 Marime text
baschet.jpgBaschet Club Farul a ratat la mustaţă prima victorie în Liga Naţională, pierzând cu 58-60 meciul din etapa a şasea a competiţiei, disputat sâmbătă, pe teren propriu, cu Baschet Club Mureş Tg. Mureş. Oaspeţii alcătuiesc una dintre echipele candidate la cucerirea titlului de campioană şi veneau după patru victorii la rând, dar la Constanţa s-au lovit de o nucă tare. BC Farul a condus în primele două sferturi, 23-16 şi 16-13, însă, după pauză, mureşenii au revenit, adjudecându-şi următoarele două parţiale cu 14-9 şi 17-10. Chiar şi aşa, Farul se putea impune in extremis. Cu 15 secunde înainte de final, oaspeţii au punctat pentru 60-58, iar la acţiunea următoare Rob Wallace a ratat o aruncare de trei puncte, care ar fi adus primul succes stagional al echipei pregătite de Costel Cernat.

„5"-ul de start al Farului a fost: Olteanu, McFarland, Santana, Minea şi Petronic. Pentru constănţeni au punctat: Jeremi Booth (15 puncte - 5 recuperări), Dragan Petronic (11 puncte - 7 recuperări - 2 pase decisive), Angel Santana (9 punte - 5 recuperări), Marquis Mathis (8 puncte - 6 recuperări), Emilian Olteanu (5 puncte - 3 pase decisive), Marian Minea (5 puncte - 2 recuperări), Rob Wallace (3 puncte - 2 recuperări - 3 pase decisive) şi Cardell McFarland (2 puncte - 4 recuperări - o pasă decisivă). De la oaspeţi, cei mai prolifici jucători au fost Andrija Ciric (20 de puncte - 4 recuperări - 3 pase decisive) şi Liviu Dumitru (15 puncte - 3 recuperări).

Sursa foto: Totalbaschet.ro