05:32 19 09 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Andrei Muntean, cel mai bun gimnast la paralele, în circuitul Cupei Mondiale Challenge 2018

03 Oct, 2018 16:48 1726 Marime text
Românul Andrei Muntean a fost desemnat cel mai bun sportiv la paralele în sezonul 2018 al circuitului Cupei Mondiale Challenge la gimnastică artistică, potrivit site-ului Federaţiei Internaţionale de Gimnastică, scrie AGERPRES.

Muntean a acumulat 80 de puncte, după ce a ocupat primul loc în etapa de la Mersin (Turcia) şi locul al doilea la Koper (Slovenia) şi Guimaraes (Portugalia).

De asemenea, gimnastul român a ocupat poziţia a doua în clasamentul general de al inele, după turcul Ibrahim Colak.

La cal cu mânere primul loc a fost ocupat de slovenul Saso Bertoncelj, la sol s-a impus israelianul Artem Dolgopyat, iar la sărituri a câştigat compatriotul său Andrey Medvedev. Titlul la bară fixă i-a revenit ungurului David Vecsernyes.

La feminin, Ofir Netzer (Israel) a ieşit învingătoare la sărituri, Dorina Boczogo (Ungaria) la sol, Barbora Mokosova (Slovacia) s-a impus la paralele, iar Diana Varinska (Ucraina) a ocupat prima poziţie la bârnă.

Sursă foto: AGERPRES