23:28 24 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Alibec si Chivu au castigat Pirelli Cup

02 Aug, 2010 02:39 1391 Marime text
alibec.jpgCampioana Italiei şi a Europei, Inter Milano, a câştigat cea de-a XIV-a ediţie a Pirelli Cup, după ce s-a impus ieri, în faţa celor de la Machester City, cu scorul de 3-0.

Atât fotbalistul constănţean, Denis Alibec, cât şi căpitanul naţionalei, Cristian Chivu, au făcut parte din lotul pregătit de Rafael Benitez pentru această competiţie. Fostul jucător al Farului a intrat în teren în locul căpitanului nerrazzurilor, Jevier Zanetti, în minutul 62, în timp ce Chivu a jucat titular, fiind înlocuit, în acelaşi minut, de Cristiano Biraghi. Victoria italienilor a fost adusă de „dubla" lui Obinna, din minutele 39 şi 54 şi golul spectaculos al lui Biraghi, din minutul 74. Sarcina Interului a fost uşurată şi de eliminarea fostului component al campioanei Italiei, Patrick Vieira, din minutul 22. Mancini a lipsit de pe banca celor de la City pentru a fi alături de tatăl său care este bolnav. La partida disputată pe arena M&T Bank Stadium din oraşul american Baltimore au asistat aproximativ 36.000 de spectatori.