Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
12:20 18 08 2019 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Ionel-Sorinel Vasilca, şeful STS, şi-a dat demisia, după crimele din Caracal! Cine sunt cei 12 generali care au condus instituţia

ro

30 Jul, 2019 00:00 690 Marime text
În contextul crimelor de la Caracal, general-locotenent ing. Ionel-Sorinel Vasilca, directorul Serviciului de Telecomunicaţii Speciale, şi-a înaintat demisia preşedintelui României.
 
Printr-un comunicat de presă, general-locotenent ing. Ionel-Sorinel Vasilca a precizat că „demisia nu a fost depusă ca urmare a existenţei unei sincope, inadvertenţe sau ca urmare a celei mai mici umbre de vinovăţie în exercitarea funcţiei de preluare şi localizare a apelurilor de urgenţă 112 de către STS, a neglijenţei mele în serviciu, a tratării superficiale sau a neasumării responsabilităţilor care privesc datoria mea şi a tuturor angajaţilor de a garanta funcţionarea continuă a serviciilor speciale, de cooperare şi a celor pe linia 112“. „Demisia a fost înaintată pentru a nu afecta prestigiul instituţiei“, a conchis Ionel-Sorinel Vasilca.
 

Date din CV-ul lui Ionel-Sorinel Vasilca

 
Educaţie şi formare
 
2016 Curs de Politică Externă şi Diplomaţie, Institutul Diplomatic Român
2008 Colegiul Naţional de Apărare, Universitatea Naţională de Apărare
2006 Colegiul de Securitate Naţională, Academia Naţională de Informaţii
2002 - 2004 Master executiv în Administrarea Afacerilor, ASSEBUS şi Universitatea de stat din Kennesaw, Georgia, SUA
1990 - 2002 Cursuri de instruire tehnică, în ţară şi străinătate
1985 - 1990 Facultatea de Electronică şi Telecomunicaţii, Academia Tehnică Militară
 
Experienţă profesională
 
2005 - 2017 Adjunct tehnic al directorului Serviciului de Telecomunicaţii Speciale
2001 - 2005 Locţiitorul şefului Direcţiei Radiocomunicaţii
1999 - 2001 Şeful Sectorului Sisteme Radio cu Acces Multiplu, Direcţia Radiocomunicaţii
1997 - 1999 Şeful Biroului Infrastructură Sisteme cu Acces Multiplu
1990 - 1997 Inginer întreţinere
 
Distincţii
 
2012 Ordinul Naţional „Steaua României” în grad de Cavaler
2010 Ordinul Naţional „Serviciul Credincios” în grad de Cavaler
2008 Ordinul „Virtutea Militară” în grad de Cavaler
2006 Ordinul „Bărbăţie şi Credinţă” în grad de Mare Ofiţer
2002 Ordinul Naţional „Pentru Merit” în grad de Cavaler
 
Al 12-lea comandant al instituţiei
 
Potrivit datelor oficiale puse la dispoziţie de sts.ro, generalul locotenent ing. Ionel-Sorinel Vasilca a fost al 12-lea comandant al instituţiei. În anul 1969 s-a înfiinţat Unitatea de Transmisiuni „R”, încadrată în Ministerul Afacerilor Interne, care are principale atribuţii asigurarea legăturilor telefonice, radiotelefonice, telegrafice, radiotelegrafice pentru aparatul central şi teritorial al statului român.
 
Comandanţi Unităţi Speciale de Transmisiuni „R“
 
Gl. mr. (r) ing. Iuliu Plăpcianu - 01.07.1969 - 01.06.1980
Gl. mr. (r.) ing. Stelian Pintelie - 01.06.1980 - 23.06.1984
Gl. bg. (r.) ing. Victor Danciu - 01.10.1984 - 16.03.1987
Gl. mr. (r.) ing. Radu Remus - 16.03.1987 - 11.01.1990
 
După anul 1990, Unitatea Specială „R” a fost reorganizată. La 18 decembrie 1992, instituţia primeşte printr-o hotărâre a Consiliului Suprem de Apărare a Ţării denumirea actuală - Serviciul de Telecomunicaţii Speciale.
 
Directorii Serviciului de Telecomunicaţii
 
Gl. mr. (r) ing. Ionel Dumitrescu - 11.01.1990 - 12.06.1990
Gl. bg. (r) ing. Ştefan Coman - 12.06.1990 - 20.12.1995
Gl. mr. (r.) ing. Tiberiu Lopatiţă - 20.12.1995 - 01.11.1997
Gl. mr. (r.) ing. Mircea Anghel - 01.11.1997 - 16.03.1999
Gl. mr. (r.) dr. ing. Ion Sima - 16.03.1999 - 12.02.2001
Gl. (r) ing. Tudor Tănăse - 12.02.2001 - 07.12.2005
Gl. (r) ing. Marcel Opriş - 07.12.2005 - 31.07.2017
Generalul locotenent ing. Ionel-Sorinel Vasilca - 01.08.2017 - 29.07.2019
 
Istoricul Telecomunicaţiilor Speciale în România
 
1889
Primele atestări istorice ale telecomunicaţiilor de stat în România: centrala telefonică manuală cu cinci abonaţi pentru Parlament şi ministere, instalată la Bucureşti, şi centrala telefonică automată a Casei Regale.
 
1918 - 1920
Direcţia Poştelor, Telefoanelor şi Telegrafului trece în subordinea Ministerului Lucrărilor Publice şi Comunicaţiilor. În cadrul Ministerului de Interne şi Ministerului Apărării au început să se creeze organe speciale de transmisiuni.
 
1948
Oficiul Central care asigura legăturile de comunicaţii ale Casei Regale şi Parlamentului devine Direcţia a VIII-a Tehnică de pe lângă Direcţia Generală a Securităţii Poporului.
 
1969
Se înfiinţează Unitatea de Transmisiuni „R”, încadrată în Ministerul Afacerilor Interne, care are principale atribuţii asigurarea legăturilor telefonice, radiotelefonice, telegrafice, radiotelegrafice pentru aparatul central şi teritorial al statului român.
 
1989
Prin Decretul Consiliului Frontului Salvării Naţionale din 26 decembrie 1989, Unitatea Specială de Transmisiuni „R” este preluată de Ministerul Apărării Naţionale.
 
1990
După anul 1990, Unitatea Specială „R” a fost reorganizată.
 
1992
La 18 decembrie 1992, instituţia primeşte printr-o hotărâre a Consiliului Suprem de Apărare a Ţării denumirea actuală - Serviciul de Telecomunicaţii Speciale.
 
1993
Desprinderea totală din Ministerul Apărării Naţionale s-a făcut începând cu Hotărârea Guvernului României nr. 229 din 27 mai 1993 privind unele măsuri de organizare şi funcţionare a Serviciului de Telecomunicaţii Speciale, stabilind astfel statutul STS de organ central de specialitate în domeniul telecomunicaţiilor speciale.
 
1996
Adoptarea Legii 92/1996 privind organizarea şi funcţionarea Serviciului de Telecomunicaţii Speciale.
 
 

Ti-a placut articolul?

Comentarii