22:30 24 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Viitorul, campioană națională de juniori A

14 Jun, 2013 23:36 1040 Marime text
Echipa de fotbal FC Viitorul Constanţa a devenit în această seară campioană naţională la juniori A (sportivi născuţi după 1 ianuarie 1992). Formația antrenată de Cristian Cămui a învins finală cu 1-0 pe Dinamo Bucureşti, prin golul marcat de Alexandru Târnovan în minutul 84. Acesta a punctat din fața porții, la centrarea lui Mitriță, care a trecut de doi adversari. Viitorul a deschis scorul în inferioritate numerică, după ce Vasile fusese eliminat în minutul 82. Ulterior, egalitatea numerică s-a restabilit, după ce Jugaru a văzut și el cartonașul roșu în minutul 90 plus 4. Prin această victorie, Viitorul își păstrează titlul național de la juniori A. Au jucat echipele: Viitorul - Tordai - Hodorogea, Mitache, Vasile, Puțanu, Țâru (cpt.), Vână (81 V. Mihai), Nikolov (77 Boitoș), Târnovan, Tănase, Mitriță (90 plus 3 Păiuș); Dinamo (antrenor, Lucian Mezei): Muțiu - Dobrosavlevici, A. Radu, Vartanian, Cristea (90 Oprescu), Jugaru, St. Filip (58 Stavilă), Zeciu (53 Balint), Buia (cpt.), Lemac (79 Manea), R. Radu (46 Ciobanu).