12:14 28 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Niculescu și Cârstea, învingătoare la Shenzen

01 Jan, 2017 21:40 2539 Marime text
Monica Niculescu şi Sorana Cîrstea au început cu dreptul Noul An. Ambele au obţinut victorii în primul tur al turneului de la Shenzhen. Monica Niculescu a început 2017 cu dreptul. Numarul 38 mondial a avut însă emoții în meciul cu reprezentanta gazdelor, Kai-Lin Zhang. A 134-a jucătoare a lumii, chinezoiaca a câștigat primul set cu 7-5. Actul secund a fost la discretia Monicai Niculescu: românca s-a împus cu 6-1, iar în decisiv a cedat doar trei game-uri, potrivit digi24.ro.
În turul 2, Niculescu va întâlni o altă jucătoare din China, Qiang Wang. Locul 72 WTA a învins-o în două seturi, 6-2, 6-3, pe Evgeniya Rodina.
Şi Sorana Cîrstea merge mai departe la turneul din China. Românca, numărul 79 mondial, a trecut de Kristina Kucova din Slovacia. Deşi şi-a pierdut serviciul în startul meciului, Cîrstea a revenit şi şi-a adjudecat primul set cu 6-3. Kucova a restabilit însă echilibrul, după ce s-a impus în actul secund cu 6-4.
Românca a condus cu 3-0 în decisiv, românca a cedat patru game-uri la rând. A avut însă puterea să revină şi a câştigat cu 6-4, după două ore şi 18 minute de joc.