20:02 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Brazilia, învinsă la scor şi în finala mică a Campionatului Mondial

13 Jul, 2014 07:39 2323 Marime text
campionatul mondial de fotbal brazilia 2014, olanda medalii de bronz 2014, brazilia infrangere, robin van persie, louis van gaalDupă umilitorul 1-7 din semifinala cu Germania de la Campionatul Mondial de Fotbal pe care-l găzduieşte, Brazilia a pierdut la scor, 0-3 (Van Persie 3 - din penalty, Blind 17, Wijnaldum 90) şi următoarea partidă, finala mică împotriva Olandei. Echipa gazdă a şi fost dezavantajată de arbitraj însă: la golul lui Van Persie nu a fost penalty, iar în repriza a doua, în minutul 67, la 0-2, brazilienii nu au primit o lovitură de la 11 m. Este adevărat şi că la faza din minutul 3 brazilianul Thiago Silva nu a primit cartonaş roşu, ci doar galben. Cele două echipe au fost: Brazilia (selecţioner, Luiz Felipe Scolari): Julio Cesar - Maicon, Thiago Silva, David Luiz, Maxwell - Paulinho (57 Hernanes), Luiz Gustavo (46 Fernandinho) - Willian, Oscar, Ramires (72 Hulk) - Jo; Olanda (selecţioner, Louis van Gaal): Cillessen (90+3 Vorm) - Vlaar, De Vrij, Martins Indi - Kuyt, Clasie (90 Veltman), De Guzman, Wijnaldum, Blind (70 Janmaat) - Robben, Van Persie. La meciul desfăşurat pe Estadio Nacional din Brasilia au asistat 68.034 de spectatori. Diseară, de la ora 22.00, la Rio de Janeiro se va disputa finala mare, Germania - Argentina. Meciul va fi  transmis în direct de TVR1.

Sursa foto: fifa.com