08:52 29 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Trei constănţeni în meciul România - Finlanda Faristul Ferdi Ghenciu a jucat la Naţională cu numărul 10

05 Apr, 2013 00:00 2513 Marime text
Meciul amical de fotbal România - Finlanda, la nivelul echipelor reprezentative Under-18, disputat ieri, la baza de la Mogoşoaia, s-a încheiat la egalitate, 1-1 (I. Şerban 78 / Jokinen 55). În echipa tricoloră, au jucat titulari doi constănţeni: fundaşul dreapta Mihai Bălaşa, de la Viitorul (căpitanul Naţionalei), şi mijlocaşul Ferdi Ghenciu, de la FC Farul. Al treilea constănţean convocat, fundaşul Robert Băjan (FC Farul), a intrat pe teren în minutul 58, chiar în locul lui Bălaşa, schimbarea fiind post pe post. Ghenciu, care a purtat tricoul cu numărul 10, a fost schimbat la pauză.
A fost primul meci la Naţionala Under-18 pentru mijlocaşul ofensiv al Farului, care este mai mic decât restul colegilor, el având 17 ani. Până acum, Ghenciu a mai jucat însă sub tricolor, la alte selecţionate naţionale de juniori. România a evoluat ieri într-un sistem 4-3-3, Ghenciu fiind responsabil cu executarea fazelor fixe (cornere şi lovituri libere). Bălaşa a jucat cu numărul 2, iar Băjan cu 13. Disputa de verificare de ieri a fost a doua dintre cele două formaţii de la începutul săptămânii, marţi România impunându-se cu 2-0, partidă în care Bălaşa nu a jucat, rămânând la club după ce a jucat în partida de campionat cu FC Vaslui. Un alt fotbalist de la Viitorul obişnuit al convocărilor, Robert Hodorogea, a ratat dubla cu Finlanda din pricina unei accidentări.