05:01 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

La un meci de finala mare Tomitanii Constanţa, a doua victorie la turneul final Under-18

09 Jul, 2015 00:00 1444 Marime text
Echipa de rugby Tomitanii Constanţa a realizat ieri a doua victorie la turneul final rezervat juniorilor de până în 18 ani, întrecere care se dispută la Mangalia. După 55-5 cu Stejarul Buzău, jucătorii pregătiţi de Cristian Cojocaru şi Adrian Tinca au dispus şi de LPS Suceava, scorul fiind 22-6 (10-3). Pentru Tomitanii au înscris Lămboiu (un eseu şi o transformare), Burlacu, Părăleşte şi Enghin Sali (câte un eseu). „Meciul s-a jucat pe o căldură insuportabilă, care şi-a pus amprenta pe evoluţia jucătorilor. În afară de pauza dintre cele două runde, au fost patru reprize de hidratare. Practic, din zece în zece minute meciul se oprea, pentru ca băieţii să bea apă. Nu s-a pus însă problema învingătoarei. Am rulat tot lotul, operând opt schimbări“, a declarat Cristian Cojocaru. În celălalt meci de ieri din Grupa Roşie, CSS Bârlad a învins Stejarul Buzău cu 24-7, astfel că, după două partide, Tomitanii şi Bârlad ocupă, în această ordine, primele două locuri din clasament, cu punctaj maxim, iar meciul direct dintre ele, de vineri, de la ora 11.00, va stabili câştigătoarea seriei, echipă care va disputa apoi, duminică, finala mare a Campionatului Naţional.